Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри

31 март 2025, 17:12 часа • 2077 | прочитания

Българската икономика също ще усети удара от въведените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стоки от трети страни към САЩ. Това става ясно от отговор на министъра на икономиката Петър Дилов по парламентарен контрол на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Даниел Лорер, показа справка на Actualno.com.

В документа се обяснява хронологията на действията с начална дата 12 март, когато САЩ въведоха 25% мита върху вноса на определени стоманени и алуминиеви продукти, а обхавтът на мярката е разширен в сравнение с обхвата на стоките, за които бяха въведени мита отново от Тръмп, но през първия му мандат. 

"Новите продукти, за които бяха наложени допълнителни мита, са определени машини, апарати и части за тях, някои мебели и части за тях, части за автомобили, съоръжения и артикули за физическа култура и спорт и други стоки, съдържащи алуминий и стомана", пише министър Дилов.

Още: В отговор на митата на Тръмп: Европейски производител на луксозни коли повиши цените

Снимка: БГНЕС

Колко точно в суми?

По отношение на конкретните икономически измерения на митата става ясно, че през последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България - 2,5% от износа и 1,2% от вноса на стоки. Промени настъпват в началото на 2010 г., но като цяло основните експортни позиции на страната ни са:

  • изделия на електротехниката и електрониката;
  • хранителни стоки (сирена, сладкарски и тестени изделия);
  • храни за животни;
  • слънчогледови семена;
  • етерични масла;
  • медикаменти;
  • някои метали (стомана, мед, алуминий), както и 
  • нефтени масла и торове в отделните години.

Още: Митата на Тръмп: Какво трябва да знаем ние в Европа и какви са заплахите?

От друга страна, сред основните стоки по вноса от САЩ традиционно остават нефтения кокс, апаратура за обработка на информация и телекомуникация, диодите, транзистори и полупроводникови прибори, обяснява още икономическият министър. Според статистиката на митниците, данните за българския износ за САЩ на стоманени и алуминиеви изделия с оглед на темата с повишените мита са:

Какви ще са ефектите?

В своя отговор министър Дилов не дава числово изражение да равносметката от повишените мита, но уточняма, че ще последват негативни ефекти като намаляване на конкурентоспособността на българските компании, изнасящи стомана и алуминий, както и ще има негативно въздействие върху веригите на доставки, ако български фирми са подизпълнители на големи европейски производители, които изнасят за САЩ.

"Възможно е доставките на българските производители към партньори от ЕС също да бъдат засегнати, предвид още по-силно нарастване на предлагането на пазара на ЕС в резултат на невъзможността за износ към САЩ", казва още Дилов, показа справка на Actualno.com.

Източник: Народно събрание

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес