Всички преработени хранителни продукти са извадени от стоките с висок фискален риск, защото най-големите измами стават не с тях, а със суровините. Това заяви земеделският министър Кирил Вътев пред БНР.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Голяма част от хранителните продукти, включително плодовете и зеленчуците, се оказаха стоки с висок фискален риск и ще бъдат обект на специален контрол от данъчните. Много хора обаче, се питат защо колбасите не са сред тези стоки.
"Какво да направя - да си залича биографията? Аз нямам отношение към тази наредба. Фирмата, от която идвам аз, е под такъв фискален контрол от 2014 г. и той продължава и до ден днешен. Фирмата, от която идвам аз, е подложена на 14 одита ежегодно и в момента. Всеки, който има претенции, да си постави бизнеса под такъв контрол и тогава да ми говори как аз съм повлиян", каза Вътев, който бе собственик на голяма месопреработвателна фирма преди да стане министър.
Още: Кирил Вътев категоричен: Държавна земя няма да се продава
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Защо едни стоки са в списъка, а други – не, е предмет на анализи на НАП, до които ние нямаме достъп и въздействие, категоричен бе Вътев. По думите му финансовият министър си взема решенията със своя екип. "Никой не може да му повлияе", подчерта той.
Стабилните сектори
България има два много стабилни сектора – свиневъдство и птицевъдство, обясни земеделският министър. Той обаче прогнозира, че скоро и птицевъдите може да поискат пари заради Украйна.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Процесите в земеделието са такива, че са 6 месеца, дори и за един мандат, много малко неща могат да се свършат, каза той. Според него най-важното е поставянето на напояването като водещ приоритет. "Предприехме реални действия. 24 проекта стартират", подчерта той и обясни, че тези проекти имат за цел не да направят напояване, а да намалят загубите. По думите му тези проекти ще приключат до 2025 г.
Още: Иисус Христос да дойде - не можем да го решим този проблем
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
"Аз искам още от тази пролет, от това лято водата да е безплатна и предоставянето на вода за напояване да бъде задължение на държавата. Ние към това се стремим, да преобърнем нормативната уредба", каза той. Но подчерта, че разрешителният режим за достъп до вода се управлява от МОСВ.
"Прекрасно се разбираме с МОСВ и аз искрено вярвам, че там няколко експерти, които са вътре от много години, ще си променят мисленето", посочи Вътев.
Когато влизахме в ЕС, трябваше да предоставим информация за добивите на различните суровини и на тази база ни се отпуснаха квоти, напомни земеделският министър и добави: "Ние тогава криехме, а после се оплакваме, че са ни ниски квотите. Голяма част от причините да сме на този хал се коренят в нашия андрешковски манталитет".
България има потенциал да изхранва 30 млн. души
Все пак не можем да гледаме на нещата само в бяло и черно, смята Вътев, като отбеляза, че в момента имаме изключително модерни стопанства и страхотни производители.
"За съжаление обаче, огромният потенциал на България все още не може да се разгърне. България има потенциал да изхранва над 30 милиона души население. А ние сме 6,5 млн. и внасяме почти всичко", посочи земеделският министър.