Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Менда Стоянова: Излишъкът за първите три месеца е 1,6 млрд. лева

06 април 2020, 20:40 часа • 7801 прочитания

„Държавата трябва задължително да продължи да функционира. Икономиката сериозно не работи, отсрочихме плащания, но едновременно с това трябва да се гарантира изпълнението на основните функции на държавата – здравеопазване, образование, социална система, сигурност". Това заяви в студиото на "Още от деня" по БНТ Менда Стоянова от ГЕРБ, която оглавява Парламентарната комисия по бюджет и финанси.

"В актуализацията на бюджета предвидихме дефицит, за да може да компенсираме спада в приходите за периода, в който работата спира или силно намалява. Тези пари ще бъдат предвидени по схемата 60/40, която ние ще допълним и държавата ще поеме и осигуровките на служителите, а за работодателя ще останат само 40% от заплатите“. 

По думите на Стоянова не трябва да забравяме, че сме във валутен борд и нямаме възможност да финансираме по друг начин, освен чрез заеми. Именно това е причината за поисканото увеличение на лимита за заем. „Ние не можем да раздаваме пари просто ей така. Ние не сме САЩ и Доналд Тръмп, които са пуснали печатницата за долари и раздават. Не може да се раздават пари на калпак. Те трябва да се дават на тези, които имат нужда от тях“, допълни тя.

„Работниците, които са били съкратени, ще трябва да се регистрират в Бюрото по труда и да получат полагащото им се обезщетение за безработица. Що се отнася до самонаетите и такива, които са в неплатен отпуск, те могат да се възползват от безлихвения месечен заем от 1500 лв. с гратисен период 5 години и срок за връщане до 10 години. Самоосигуряващите се не могат да отидат в бюрата по труда, защото те не са плащали осигуровки за безработица и нямат право на такова обезщетение. Те няма как да бъдат безвъзмездно подпомогнати. За да се самоосигуряваш, ти си свободен човек – не искаш да работиш на заплата. Когато си избрал този начин на дейност, ти си поел и някои ангажименти, като този да не се осигуряваш за безработица. Тези хора не могат да отидат в бюрата по труда, защото не са внасяли там. Те са внасяли единствено за пенсии. Трябва да има консенсус, за да може да им се помогне безвъзмездно. Освен това, аз не съм сигурна, че те са толкова изпаднали, някои от тях имат средства, за да продължат без доходи известен период от време“, отбеляза Стоянова. Тя уточни, че от помощта в рамката 60:40 няма да могат да се възползват предприятия, които нямат дейност, защото са я прекратили. Те трябва да преминат към други опции, като, например, неплатен отпуск за служителите.

Според нея програмата, която осигурява безлихвения заем, е много добра, защото няма да е необходимо да се разглежда кредитната история на потребителя, няма да има и други изисквания. Тези стабилизиращи мерки са насочени към малкия бизнес. Има и друга възможност за тях - заем до 100 000 лева - отново безлихвен с гратисен период 5 години и срок за връщане до 10 години. При отпускането на безлихвения заем ще се прави индивидуална оценка от страна на банките.

Земеделските производители ще продължат да бъдат подпомагани от държавата от европейските фондове, откъдето ще се пренасочат средства за сектори, необхванати от директни плащания. Освен това тя заяви, че вече е разработена схема, в която да кандидатстват кланици с условието да изкупуват български агнета на цена не по-ниска от 5 лв. живо тегло. Стоянова увери, че българските банки са в стабилно състояние. Неотдавна всички те са преминали стрес тест при много по-строги условия. Затова те имат готовност да поемат отлагане на плщанията по кредитите на потребителите.

Шефката на бюджетната комисия увери, че към 30 март хазната е пълна, а излишъкът за първите три месеца е 1,6 млрд лева.  До края на годината обаче се очаква дефицит от 3,5 млрд. лева. Не смятам, че до края на годината ще останем само с тази актуализация на бюджета, каза още Менда Стоянова.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес