Информацията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да отпусне финансова помощ на България за предотвратяване на негативни последствия върху банковата ни система от гръцката криза не е потвърдена. Това подчерта изрично председателят на Бюджетната комисия на парламента Менда Стоянова пред Радио "Фокус".
Вчера (3 юли) Bloomberg писа, че освен България, всички засегнати държави в региона на гръцката криза може да вземат заеми от ЕЦБ в случай на нужда.
Според Стоянова, ако това стане, не бива да се счита за лош сигнал, защото е нормално Европейската централна банка да следи кризата в Гърция и да търси всякакви възможни последици и рискове, до които тя може да доведе.
"Когато говорим за възможни последици и рискове, винаги трябва да отчитаме и най-малките такива. Въпреки това, засега не бива да приемаме съобщението за помощта на ЕЦБ за потвърдено и вярно", каза още Стоянова.
Източна Европа е в риск заради търговията с Гърция и финансовата връзка с нея, коментира Bloomberg. Евентуалното оттегляне на южната ни съседка от еврозоната, след като затвори банките си и въведе капиталовия контрол, ще се отрази на валутите на източноевропейските страни. Агенцията припомня, че четирите най-големи гръцки банки - Пиреос, Евробанк Ергасиас, Националната банка на Гърция и Алфа Банк, имат дъщерни фирми в България и Румъния, като според данните на Българската народна банка към края на първото тримесечие държат 21,71% от активите в нашия банков сектор. Лично премиерът Бойко Борисов обаче подчерта и пред Народното събрание, че банките у нас са български юридически лица с гръцки собственици.