Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Международни експерти смятат, че България трябва да преговаря за по-евтин газ

21 септември 2016, 21:15 часа • 2758 прочитания

Очаква се природният газ ще поскъпне с близо 2% от октомври. Това предвижда проект на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Причината за увеличаването е поскъпването на алтернативните горива. Не се очаква промяната в цената на газа да окаже влияние върху цените на парното и топлата вода. В София в момента са международни експерти по енергийната сигурност, които обсъдиха темата на кръгла маса, организирана от Центъра за балкански и черноморски изследвания. Според специалистите страната ни все още зависи от един единствен източник на ресурса, което пречи за развитието на пазара и поевтиняване на газа. По думите им пред България има две възможности за поевтиняване на синьото гориво, съобщава БНТ.

„Смятам, че е дошъл краят на скъпия газ. В Европа например, през последните няколко месеца синьото гориво се продава за 120 долара за 1000 кубични метра. Това е много евтино. Аз вярвам, че през следващите пет години и дори повече, цената ще остане много ниска. Наблюдаваме излишък на предлагането на газ, особено за страните, които произвеждат втечнено гориво“, каза анализаторът Михаил Крутихи.

Той препоръча София да се опита да договори по-ниска цена на газа от Русия, както и да завърши бързо новата си газова връзка с Гърция, откъдето ще дойдат допълнителни количества от синьото гориво. Той коментира и намерението ни да създадем интерконектор.

„Някои съседи на България не приемат добре идеята за газовия хъб и също така смятам, че за да имате хъб, вие се нуждаете от по-добре развита транспортна мрежа, от повече потребители и от повече участници на пазара. Само тогава ще може да говорите за хъб“, заяви експертът.

Според друг анализатора Ендерс Уимбуш много неща в енергетиката, включително цените в Черноморския регион и Азия могат да се обяснят със ситуацията в Русия.

„Един от важните въпроси, който трябва да бъде разбран е, че Русия е в упадък. Това е важно и по отношение на енергийната сигурност. Русия става все по-слаба и по-слаба като влияние в Азия във всяко властово отношение. Ако разберем това, може да си обясним защо нещата се случват именно така“, коментира Уимбуш.

За последен път България успя да договори намаление на цената на газа през 2012 г. като договорът ще действа до 2022 г.

Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес