Бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги призова европейските правителства във вторник за да могат бъдещите поколения да се възползват.
„Дългът, създаден от пандемията, е безпрецедентен и ще трябва да бъде погасен основно от онези, които днес са млади “, предупреди Драги при откриването на „Среща 2020“ в Римини, годишен международен католически фестивал.
Европа има огромни количества нови заеми поради огромните правителствени субсидии, необходими за поддържане на бизнеса и домакинствата над водата по време на най-лошата пандемия.
Но такъв дълг е устойчив само ако се използва за продуктивни цели, като инвестиции в младежта, инфраструктура за производство или изследвания, каза Драги.
"В този случай това ще се разглежда като "добър" дълг", каза той.
"Ако обаче дългът бъде използван за непродуктивни цели, той ще се разглежда като" лош "дълг и неговата устойчивост ще ерозира."
Еврозоната преживя безпрецедентен икономически удар в резултат на месеци блокиране, свързано с коронавируса.
Миналия месец Европейската комисия прогнозира, че икономиката на 19-членния блок ще се свие с 8,7% тази година, след като много страни, включително Италия и Франция, отчетоха двуцифрени свивания на брутния вътрешен продукт през второто тримесечие.
Драги, до голяма степен уважаван за спасяването на еврото от срив по време на дълговата криза в еврозоната, каза, че мерките, предприети от правителствата и централните банки за подпомагане на икономиката, са "правилни".
Но сега е спешно да се направи „мащабната инвестиция на интелектуални и финансови ресурси“ за младите хора.
"Следователно наше задължение е да им предоставим средства за обслужване на този дълг и да го направят, докато живеят в подобрени общества", подчерта Драги, вместо да се наливат ресурси в инициативи, които генерират "гарантирана и незабавна политическа възвръщаемост".
"Извънредното положение и оправданите от него мерки няма да продължат завинаги. Сега е моментът да демонстрираме мъдрост при избора на бъдещето, което искаме да изградим."