Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова де факто тушира БСП за стандарта на храните, от ЕК нямало да ни притискат много за гражданството

23 януари 2019, 09:30 часа • 2179 прочитания

Няма как въпросът с двойния стандарт при храните да бъде решен на национално ниво. Това заяви омбудсманът Мая Манолова, според която не може да бъде нарушен принципът на свободно движение на стоки и услуги без да има решение на европейско ниво.

С думите си де факто Манолова тушира и инициатива на БСП, отхвърлена от Народното събрание през миналата седмица. БСП искаше да се приеме специален закон за двойния стандарт при храните, с който да се задължават органи на други страни на ЕС да издават определени сертификати за качество – нещо, което и ГЕРБ, и ДПС посочиха като неизпълнимо без мерки на паневропейско ниво.

Манолова показа задоволство от визитата си в Брюксел и това, че Европейската комисия е обърнала внимание на петицията за промяна на законодателството по отношение на двойния стандарт при храните. Омбудсманът посочи като положителен момент решението на ниво комисия на Европейския парламент да има законодателно решение. Въпросът беше оставен отворен, за да може и следващият Европейски парламент да продължи работата по темата, подчерта Манолова.

Омбудсманът каза и пред БНТ, че прибалтийските държави са на позицията на България, както и страните от Вишеградската четворка. По думите ѝ, евродепутати от всички политически семейства са били „за” в Комисията по петициите към Европейския парламент. Манолова е категорична, че институциите на ЕС са на страната на гражданите срещу интересите на транснационалните компании.

За пръв път в Директивата за нелоялните търговски практики ще бъде записано, че производството на храни под една и съща марка с различни съставки ще е измама и ще има сериозни глоби – до 10 млн. евро или 4% от годишния търговски оборот на нарушителя, припомни Манолова готвените параметри. Тя добави, че такива съгрешили марки ще бъдат вкарвани в съответен черен списък. Изключение ще има само при използване на местна суровина – например български домати за уникален тип българска лютеница, но ЕП тепърва ще даде конкретно определение при гласуване в пленарна зала.

Проблемът с гражданството

Необходимо е да има много детайлна проверка на произхода на средствата, чрез които се взема гражданство срещу инвестиции, коментира още Манолова горещия въпрос с "купуването" на гражданство срещу инвестиции. По думите на омбудсмана, комисар Вера Йоурова ѝ казала, че ЕК няма да иска забрана на практиката "гражданство срещу инвестиции", но правосъдното министерство вече стартира процедура за промени в законодателството и премахване изцяло на практиката.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес