От 1 януари 2024 г. ще започнем да плащаме с евро. Това е планираната дата за влизане на България в еврозоната. Датата е посочена в проект за промени в постановление на Министерски съвет, с което се създава Координационен съвет за подготовка на България за членство в еврозоната.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Страната ни активно се готви приемането на единната валута. До края на юни 2021 г. Координационният съвет трябва да разработи проект на Национален план за въвеждане на еврото в България. Щом планът бъде готов, започва практическата подготовка на страната ни за приемане на еврото, която ще отнеме около 3 години.
Съветът ще бъде ръководен от министъра на финансите и управителя на БНБ, в него ще участват и няколко зам.-министри, шефът на ДАНС и висши служители от Министерството на финансите. Могат да участват и хора от местната власт, неправителствени организации, представители на бизнеса, които имат отношение към разглежданите въпроси.
В подготовката за приемането на еврото ще се включат и зам.-министри на финансите и икономиката, подуправители на БНБ, членове на Комисията за финансов надзор (КФН) и др. Те ще гарантират, че държавните и частните финансови системи на България ще преминат успешно в новата валута.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Определени са и отговорностите на различните институции по приемането на еврото. Например БНБ ще отговаря за софтуера на банкоматите, за да се гарантира, че те ще работят в банкноти евро. Централната банка отговаря и за дизайна на българските евро монети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Както е известно, България ще приеме новата валута при сегашния обменен курс между еврото и лева. Въпреки това експертите съветват да не бързате да обръщате левове в евро, защото това може да ви донесе загуби. Отначало доходите ни като заплати, пенсии, хонорари и др. ще преминат в новата валута. После и цените ще преминат в евро. Замяната на лева с еврото ще премине гладко, уверява управителят на БНБ Димитър Радев.