Българската народна банка продължава работа по процедурата на специален надзор на групата Корпоративна търговска банка (КТБ). Съгласно сега действащата законова база (чл. 115, ал.3 от Закона за кредитните институции), максималният срок на специалния надзор е до 6 месеца, но в конкретния случай БНБ е наложила срок от 3 месеца (който може да бъде съкратен - бел.ред.). Това съобщиха по-рано днес от централната банка.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
В коментар специално за Actualno.com от пресцентъра на БНБ обясниха, че взетото решение означава, че нито Корпоративна търговска банка, нито дъщерната й "Креди Агрикол България" ще да отворят на 21 юли (понеделник), каквито ангажименти бяха заявени преди около месец. Те ще останат затворени в срок от 3 месеца, взети от 20 юни тази година.
През този период ще се търси консенсус по това какво ще се прави с изпадналата във затруднение група.
Няма как в рамките на настоящото законодателство да отвори врати която и да е двете банки, информира Dnevnik.bg.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Припомняме ви, че в петък БНБ обяви, че лицензът на Корпоративна търговска банка (КТБ) ще бъде отнет и ще се пристъпи към обявяването й в несъстоятелност. В решението се посочваше още, че в "Креди Агрикол България" ще бъдат прехвърлени всички „добри“ активи и пасивите на КТБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"Важно е да се знае, че тук попадат и всички депозити на гражданите и фирмите, за които това ще представлява само една правна и счетоводна операция, която по никакъв начин няма да засяга главното – всеки гражданин и всяка фирма ще разполагат със своите сметки, депозити и спестявания", обясниха от БНБ.
Това решение обаче беше посрещнато с недоволство, тъй като означаваше, че всички депозити трябва да бъдат гарантирани, дори тези над 100 хил. евро (които са гарантирани по закон).
Срещу мярката се обявиха и от ГЕРБ, и от "Коалиция за България". Тя беше обсъдена и вчера по време на среща при президента Росен Плевнелиев. Въпросът, по който участниците в консултациите, не постигнаха съгласие, е дали да има специален закон за КТБ. Според президента обаче това не е голям проблем, тъй като действащото законодателство в България разполага с достатъчно добри механизми за реакция.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици