Въпреки настоящите сътресения в крипто сектора, рисковите инвеститори засега нямат никакво намерение да обърнат гръб на виртуалните валути и блокчейн стратъпите.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
През първото полугодие рисковите инвеститори са вложили 17.5 млрд. долара в стартиращи компании, които развиват дейност в сферата на блокчейн технологиите и криптовалутите, сочат данни на PitchBook. Високите темпове на растеж на вложенията създават условията за подобряване на миналогодишния рекорд за инвестиции в сектора, който възлиза на 26.9 млрд. долара, предава Reuters.
„Не мисля, че сегашните условия на пазара притесняват инвеститорите.“, казва Родерик ван дер Граф, основател на хонконгската инвестиционна компания Lemniscap, чиято дейност се разгръща в сектора на криптовалутите и блокчейн технологиите. „Наличният капитал е огромен.“, добавя той.
Рисковите инвеститори най-често влагат пари в стратъп компании, които се очаква да се развиват. Настоящите данни са израз на вярата в крипто бизнеса въпреки последните шест месеца, които бяха наречени „крипто зима“.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Замразяването всички транзакции в мрежата на Celsius, една от най-големите платформи за крипто заеми, през юни и сривът през месец май на така наречения стейбълкойн TerraUSD и неговия побратим токен, Luna, разклатиха крипто пазара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
От тогава биткойн загуби 65% от стойността си след като цената му достигна връх от 69 000 долара през ноември миналата година. В резултат на поевтиняването, пазарната капитализация на всички криптовалути падна под 1 трлн. долара.
Много компании в бизнеса понесоха удара и големите платформи за търговия като Coinbase Global и платформата за незаменими токени OpenSea са само част от примерите за фирми, които са принудени да съкратят стотици работници.
Много рискови инвеститори обаче избират да вложат парите си в криптовалути и да вярват в развитието на бизнеса, въпреки че много от рискуващите не са склонни на инвестиции на всяка цена.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Дейвид Сиймър, главен изпълнителен директор на базираната в Калифорния фирма за крипто мениджмънт Wave Financial твърди, че има известна промяна, що се касае високото оценяване на крипто фирмите спрямо миналата година.
„Ще стане по-зле“, вече минаха няколко месеца от началото на този труден период, при последната криза търсещите финансиране фирми в сектора се сблъскваха с проблеми в рамките на година, добавя той.
Инвестиции в САЩ
САЩ отдавна е любимото място за рискови инвестиции, като през първото полугодие тези в сферата на криптовалутите се равняват на 11.4 млрд., спрямо 15.6 млрд. през цялата изминала година.
Това е в разрез със тенденциите, наблюдавани при всички инвестиции в рискови активи в страната, които възлизат на 144.2 млрд. през първото полугодие, спрямо 158.2 млрд. за същия период през изминалата година.
Руми Моралес, инвестиционен директор в Digital Currency Group, една от големите компании за рискови инвестиции в сферата в САЩ коментира, че данните отразяват вярата в крипто и блокчейн технологиите.
Съществуваше един екзистенциален въпрос по отношение на бизнеса и той бе, дали цялата индустрия ще изчезне и всичко ще се окаже просто сън. Такъв проблем вече не съществува, коментира тя.
Инвестициите в криптовалути отбелязаха сериозен ръст през миналата година, като блокчейн технологиите също се радваха на внимание. Този бум се случи въпреки, че революционните промени в сферата на финансите, обещани от индустрията, са трудно постижими.
Сред големите сделки на годината са инвестициите в крипто борсата FTX , равняващи се на 400 млн. през януари, набирането на инвестиции на стойност 450 млн. за компанията за блокчейн технологии ConsenSys през март и наливането на 400 млн. в стейбълкойн компанията Circle през април.
Европа също отбелязва активен период за сектора. Рисковите инвестиции в сектора през първото полугодие се равняват на 2.2 млрд. долара.