Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конкурсът за Белене е предрешен. Това е картелно споразумение, обединиха се експерти

19 юни 2020, 08:07 часа • 7051 прочитания

Конкурсът за АЕЦ Белене е предрешен. Това е картелно споразумение. Изпълнението на проекта Белене ще продължи 10 години, около тезите се обединиха експертите Атанас Тасев и Иван Хиновски в ефира на БНТ. Те обаче имаха някои различни аспекти на тезите си.

Кой е строи Белене обяви вчера премиерът Борисов, разкривайки държавите и фирмите, подали документи да участват в състезанието за новата АЕЦ на България. Според Борисов: Русия, САЩ и Франция участват за АЕЦ "Белене", но "Росатом" е с водеща роля

Според Атанас Тасев състезанието е предрешено." За мен беше очаквана новина и крайното решение е някак предопределено. Консорциумът е особен вид обединение. За Росатом беше ясно, но важното е, че той взема доставчиците за не ядрената част. Сега те участват със стоков кредит и облекчават схемата за финансиране на Росатом.", коментира той.

Иван Хиновски път подчерта, че сме много далече от състезание въобще, защото официално според Росатом е подписан само Меморандум за сътрудничество. 

"На сайта на Росатом е обявена 1 страница с информация, че това е меморандум за разбирателство. Но между това и истински консорциум минават години. Във Финландия – 5 години, в Унгария – 2-3 години. Така че хубаво е, ама ще мине време. От друга страна е изключително рисково. В случая за Белене се случва точно картелно споразумение. Другите двама играчи без главният – Росатом – нямат никакъв шанс. Няма конкурентност вече",каза Хиновски.

Тасев подчерта, че успокояващото в случая, е , че "всичко, което се провежда в момента е под контрола на парламента. Министърът на енергетиката е опълномощен да преговаря без държавни гаранции и държавно стимулиране. Компаниите ще работят в условията на ограничение. Те ще носят рисковете като собственици. Действително това е картел, но ограничителните условия от парламента, ще ги накарат да действат пазарно. Съгласен съм, че няма да се стигне бързо до финала", каза Тасев.

Петкова подкрепи Борисов: Обединиха се три световни лидера в ядрената енергетика за АЕЦ "Белене"

Че Русия ще участва в строежът двамата експерти дори не разискваха. Но се оказа, че висш политик е казал - Няма значение кой ще строи Белене, щом не е държавата, сподели Хиновски. Той обаче отказа да каже кой е този политик.

Има няколко притеснителни неща в проекта според него: "Този проект реално няма проект. Има редица изследвания, които трябва да бъдат довършени, преди началото на проекта. И това трябва да го плати сега бъдещият инвеститор", подчерта той.

Колко ще струва централата?

Според Тасев, максималният определен в момента бюджет от 10 млрд. евро, е дори малко завишен. 

Според Хиновски обаче световните пример показват друго. Например подобна АЕЦ в Унгария е струвала 12 млрд. евро. Като там е имало държавни гаранции, и централата е строена и с държавно участие.

Тасев го контрира, че унгарският проект е скъп, заради новите цени, на които ще продават суровината, а "ние ще продаваме на стари". Според него е важно и дали апортната вноска от 1,5 млрд. евро ще се признае, ако това стане, "държавата може да претендира за участие в бъдещият оператор на енергията".

След колко време ще бъде построена централата, ако стартира проекта? Минимум 10 години, съгласиха се двамата екксперти.

Хиновски подчерта, че "няма случаи в света ядрена енергетика да бъде използвана за производство на водород. Навсякъде се говори за син и зелен водород. Ние имаме шанс с проектите, с които ще се затворят Мариците, да произведем такива. Ние нямаме нужда от нови мощности следващите 10 години", а имаме нужда от нови ВЕИ мощности.

Колко ще струва произведеният ток от АЕЦ Белене - прогнози

Няма да има по-ниска цена на тока, а самата централата не е скъпа. Продуктът ще струва между 40 и 50 евро на мегаватчас. Това показват изчисленията, цитирани от Атанас Тасев.

Според Хиновски пък токът ще струва 82 евро на мегаватчас. Защото една от незивестните е точната цена на самият проект АЕЦ Белене.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес