На фирмите, ангажирани с поддръжката и ремонта на пътищата се е плащало в края на всяка година с излишъците от бюджета. Тази схема на предишното управление разкри по време на пресконференция служебният регионален министър арх. Виолета Комитова, предаде репортер на БГНЕС.
Комитова посочи, че в годините са залагани по-малко средства от необходимите. Тази година не прави изключение - заложени са 382 млн. лв., а са подписани договори за дейности на стойност 1.5 млрд. лв.
"Фирмите са работили срещу малки аванси, самофинансирали са се, а в края на годината получават всичките си пари с министерски постановления и им се плаща от излишъците", посочи тя.
"За 2021 г. са гласувани 382 млн. лв. за ремонт и поддръжка. Предишното ръководство на АПИ възлага по договори и със задания 1,5 млрд. лв., което е четири пъти по-голяма сума от предвидената. В стъпването на служебното правителство заварихме предвидените 382 млн. лв., разплатени до края на април", заяви Комитова.
Тя представи данни от предходни години. През 2018 г. АПИ е разполагала с бюджет от 328 млн. лв. за текущ ремонт и поддръжка, а възлага работа на фирмите за изпълнението им в размер на 2 млрд. лв., които изплаща в края на годината. По думите ѝ обяснението било, че парите са били от излишъка на бюджета.
"През 2019 г. са били предвидени над 420 млн. лв., а са изплатени над 1,4 млрд. лв., а през 2020 са предвидени 339 млн. лв., като са разплатени над 1,7 млрд. лв.", посочи министърът.