Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко пари похарчи държавата по време на празниците

03 януари 2017, 15:00 часа • 1930 прочитания

Въпреки забраната на премиера Бойко Борисов да се обявяват обществени поръчки, докато правителството е в оставка, Агенция "Пътна инфраструктура" възобнови процедурата за възлагане на обществена поръчка за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на тол такси.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Това става възможно, след като Комисията за защита на конкуренцията и Върховният административен съд се произнесоха в полза на Агенция "Пътна инфраструктура" и оставиха без уважение искането за налагане на временна мярка "спиране" на процедурата, посочват от пътното ведомство.

Съобщението на АПИ за възобновяването на поръчката е от 29 декември. Системата е за въвеждането на тол такси за автомобилите над 3,5 т.

Въпреки това по-рано днес, 3 януари, се появи информация, че поръчката за пореден път е спряна, заради жалба в антимонополния орган.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

След появата на тази информация решихме да проверим какви средства и за какво похарчи държавата по време на почивните дни.

Една от най-интересните поръчки е тази, с която Българската народна банка (БНБ) иска да закупи мебелно обзавеждане за помещения в сгради на централната банка. Тя е на стойност 200 хил. лева. Според поръчката банката има нужда от подвижно обзавеждане, мебелно офис обзавеждане, метални шкафове, столове и др.

Второто задание, на което обръщаме внимание, е с автор Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). То е за изработване и доставка на Европейски здравноосигурителни карти. Поръчката е на стойност 1 млн. и 350 хил. лв.

Изпълнението на предмета на поръчката включва комплексна дейност по изработване и периодична доставка на европейски здравноосигурителни карти. При изпълнението на поръчката изпълнителят следва да приема заявки за издаване на ЕЗОК, да ги изготвя и съответно да ги предоставя на гражданите. За изпълнение на тези дейности изпълнителят следва да осигури: дистрибуторски пунктове на територията на страната; картов център - с осигурени и поддържани системи за допуск; електронен регистър за въвеждане, съхраняване и контрол на информацията; възможност за електронно подаване на заявления 

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

От Държавен фонд "Земеделие" също са се отчели с поръчка за няколко милиона. Тя включва доставка на автомобилно гориво (безоловен бензин А-95Н и дизелово моторно гориво) с карти за безналично плащане на автомобилите на ДФ „Земеделие“ и гориво за отопление на сградите на Централно управление в София и териториалните структури на ДФ „Земеделие” в гр. Кърджали и гр. Хасково.

Поръчката е на стойност 2 млн. и 200 хил. лв. 

Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерство на правосъдието от своя страна е пуснала поръчка за пощенски услуги за период от 48 месеца.

Тя е на стойност 471 хил. лв.

От ТЕЦ "Марица Изток" 2 са се отчели с цели 3 обществени поръчки по време на празници. Първата е за доставка на резервни части за шламови помпи. Тя е на стойност 1 млн. 440 хил. лв. Втората поръчка е за близо половин милион лева и е с цел доставка на резервни части за турбинно оборудване. Последната поръчка от ТЕЦ-а е за доставка на резервни части за роторно съоръжение. С нея управата му се готви да изхарчи 498 хил. лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес