Заплатата за издръжка не следва да бъде универсален подход и следва да отразява местните или регионалните различия в рамките на страните. Това се казва в документа, в който се излагат подробностите на постигнатото споразумение от Управителния съвет на Международната организация на труда (МОТ).
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Сбъркан е моделът за определяне на минималната работна заплата: Говори бизнесът
За това съобщи на сайта си Конфедерацията на независимите синдикати в България, чийто президент Пламен Димитров е бил главен преговарящ от страна на групата на работниците в МОТ. Устойчивата стратегия за насърчаване на заплатата за издръжка „следва да излезе извън сферата само на механизмите за определяне на заплатите и да включва по-широко разглеждане на факторите“, считат от МОТ.
Според експертите понятието заплата за издръжка се отнася до „нивото на заплащане, което е необходимо, за да се осигури достоен стандарт на живот на работниците и техните семейства, като се вземат предвид обстоятелствата в страната и се изчислява за работата, извършвана през нормалното работно време“, уточняват от КНСБ. Заплащането следва да се постигне чрез процеси на определяне на заплатите, които са в съответствие с принципите на МОТ. Това включва засилване на социалния диалог и колективното договаряне и овластяване на институциите за определяне на заплатите, смята организацията.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: КНСБ съсипа от критики новия начин за определяне на минималната заплата
От МОТ отчитат също, че в световен мащаб се наблюдава положителна дългосрочна тенденция на нарастване на средната работна заплата, но милиони хора по света продължават да получават много ниски заплати в сравнение с разходите за живот и живеят в бедност. В края на януари от КНСБ казаха, че за издръжка на тричленно семейство от двама работещи и едно дете до 14 години в България са необходими 156 лева повече на годишна база за декември 2023 г. спрямо декември 2022 г.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици