Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ иска неплащането на заплати да се криминализира

21 юни 2017, 19:07 часа • 2522 прочитания

КНСБ ще иска среща с главния прокурор заради работодатели, които укриват осигуровки. Това обяви президентът на КНСБ, Пламен Димитров, пред синдикален форум на текстилната индустрия и леката промишленост.

„От поне година е криминализирано умишленото укриване на осигуровки, крайно време е някой работодател да понесе отговорността, че лишава от права работниците си“, посочи Димитров.

КНСБ настоява временната комисия в Народното събрание, която проучва проблема с неплащането на работни заплати, да излезе с конкретни решения преди лятната ваканция. Синдикалистите очакват тя да препоръча неизплащането на заплати да се криминализира, както е с неплащането на осигуровки.

Според него най-големият проблем, не само на леката промишленост, а и на бизнеса като цяло е сивата икономика.

"С решението да дадем работодатели на прокуратурата не искаме да пречим на бизнеса, а да му помагаме. Нелоялната конкуренция, която укрива заплати и осигуровки, пречи на коректните фирми", обяви Пламен Димитров.

Увеличават се смъртните случаи на работници, пострадали заради неопитност, обяви пред форума директорът на ГИТ Румяна Михайлова. Причината е в недостига на работна ръка и недостатъчните средства за обучение, посочи Михайлова.

На форума бяха представени данни, според които за първи път износът на текстил е достигнал 2 млрд. лв. – рекорд от началото на прехода.

Въпреки всичко, едно от слабите места в момента в браншае текучеството, нискоквалифицираната работна сила. Преобладава работата на ишлеме – в 91% от предприятията. Чистата средна заплата е 600 лева, посочиха от сектора. За сравнение в Румъния средната заплата на работник в текстилно предприятие е 559 евро, а в Унгария – 663 евро, пише Труд.

На въпрос има ли опасност от скъсяване на дистанцията между минималната заплата, която расте с по-бързи темпове, и останалите, Димитров отговори: „Минималната заплата няма да спрем да искаме да се увеличава, но със същия темп, даже и с по-голям вече трябва да бъде, за да разкъсаме тая смачкана вече скала на доходите. Затова ние говорим, ако минималната скача с 50 лв., всяка заплата трябва да се качва със 100 лева".

Според работодателите най-големият проблем на сектора е работната ръка и затова държавата трябва спешно да напише закон за дуалното обучение, което да позволи работата и обучението да вървят ръка за ръка.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес