Ред по отношение на бонусите и премиите поиска председателят на КНСБ Пламен Димитров. Той посочи, че в българското законодателство въпросът не е уреден и предложи да има формула – 80 на сто реална заплата и най-много 20 на сто премии. Така ще се гарантира по-висок чист доход, смята синдикалистът.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
"Никъде в законовата уредба не е описано как се формира заплащането, което е образувано от основна заплата и плаващи бонуси. В много случаи предприятията имат добри доходи и печалби, но държат служителите си на ниски твърди заплати, а допълнителните бонуси зависят от волята на някого", уточни Димитров.
От синдикалната организация ще настояват и за пълно изплащане на заплатите при затруднения, или фалит на предприятията. "Сега в закона е записано, че ако дадена фирма има трудности, е задължена да изплати на служителите си до 60 на сто от основната заплата. Ние искаме да се изплащат 100 на сто от основното месечно възнаграждение", добави президентът на КНСБ.
В повечето индустриални сектори в страната заплатите още сега могат да бъдат вдигнати с до 20 сто, посочи Димитров. Това потвърждава анализът на КНСБ. В момента синдикатът подготвя около 10 текста към трудовия кодекс, които ще гарантират справедливи методи за договаряне на заплатите.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Синдикатите настояват за въвеждане на правото за спешна отпуска в рамките на ден. Това ще стане с тридневно предложение от страна на работника. Графиците за малките фирми и предприятия за годишни почивки на служителите могат да паднат само, ако се отмени сега съществуващата двугодишна давност за използване на отпуската. Предлага се и текст за гарантиране на два почивни дни през седмицата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"