Бизнесът печели много, за да има работници трябва да отделя повече за тях. Това обяви на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
По думите му парите за увеличаване на заплатите трябва да дойдат от печалбите на бизнеса, а не от бюджета. Димитров коментира, че печалбите на бизнеса в някои сектори далеч надхвърлят средната норма на печалба, която е нормална в дадения сектор в ЕС. Заплатите пък били в обратна пропорция.
"Ние не казваме бизнесът да спре да печели, но казваме, от това, което печели, да споделя повече с нас", посочи Димитров.
"Необходим ясен механизъм в Кодекса на труда за това как се формира цената на труда, съобразно опита, уменията и т.н. Трябва да се регламентира, че основната заплата не може да е по-малко от 75-80% от брутния доход на работниците", допълни още Димитров.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
В следващите 4 години България трябва да се стреми към това - съотношението между минималната и средната работна заплата да е 50% от БВП. В момента това съотношение е 44%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
В края на мандата това, което получава българина, да е 50% от БВП. "Искаме поне 100 лв. увеличение на заплатите", настоя Димитров.
Точно по темата с доходите синдикатите организират среща с основните политически партии, които ще се явят на парламентарните избори. Първата среща в сградата на синдиката ще е с ГЕРБ в понеделник, 20 февруари. На 28 февруари ще бъде срещата с патриотите, а от БСП и ДПС още не са отговорили на поканата.
По време на срещите КНСБ ще представи меморандума за социално-икономическо развитие на България на политическите сили. В него са заложени вижданията на синдикатите за развитието на икономиката, увеличаването на доходите и данъчната политика през предстоящите 4 години.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.