06:32 ср  2 апр 2025

Кирил Петков дава на прокурор договор на ВМЗ-Сопот със сърби от 2018 г

02 септември 2021, 20:30 часа • 4924 | прочитания

Документацията по договора на ВМЗ-Сопот, със сръбска фирма от август 2018 г., по който не са правени доставки, е изпратена в ДАНС и вече е в прокуратурата. Това съобщи служебният министър на икономиката Кирил Петков на заседанието на парламентарната комисия за ревизия, чийто председател е Мая Манолова, предаде 24 часа.

Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците

Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана

Манолова съобщи, че по договора ВМЗ авансово са превели 10,2 млн. долара, като е било предвидено след 60 дни да бъде получена продукция, но това трета година не се случва, а информацията по сделката е засекретена. Според публична информация разплащането е станало по нареждане на министъра на икономиката или председателя на Министерския съвет и ставало дума за такса "спокойствие".

"Мисля, че ние като принципал сме направили нужното, за да защитим интереса, но за мен много по-важно е да има прозрачен конкурс за назначаване на новия борд, предприятието да продължава да работи максимално добре", заяви Петков и повтори, че през следващите месеци дружеството, което сега е към Държавната консолидационна компания, трябва да премине директно към Министерството на икономиката. "Моята надежда е, че другата седмица вече ще сме в контрола на ДКК, което ще ни даде и още по-експедитивно действие за ВМЗ", допълни министърът.

Манолова съобщи, че ще се поиска информация по темата от дружеството и на следващо заседание на комисията проблемите отново ще бъдат обсъдени. Министър Петков подробно разказа предприетите от ведомството действия по тази сделка на ВМЗСопот. Той посетил дружеството, за да се информира на място. За да се засили контролът в дружеството, е предложено в борда на ВМЗ да има двама прокуристи, които да проверят случая и да предоставят независима информация, което обаче не е било одобрено с аргумента, че решението трябва да се вземе от ДКК като директен собственик на дружеството.

Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика

Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април

От ДКК е било посочено, че не виждат проблем с назначаването на прокуристи, но на следващо заседание на борда отново това не е било гласувано. Министърът съобщи, че е имало повторно посещение в дружеството. Тогава ни беше казано и от КТ "Подкрепа", че ако бордът не бъде освободен поради влошеното финансово състояние на ВМЗ, ще свалят доверието, каза министърът. Той съобщи, че ДКК е обявила нов конкурс за нов борд, който ще бъде абсолютно прозрачен. Петков даде висока оценка за дружеството като цяло. Има страхотна техника и оборудване вътре и голямата опасност за мен е да имаме типичния за българския преход вариант - фирми на входа и на изхода. Не знам дали е така, но ако има такъв риск, то има един страхотен държавен актив, който ще работи за някой друг, заяви министърът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch