Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов поиска обяснение от енергийния министър Александър Николов относно твърденията му, че цената на природния газ е можело да не поскъпва с 30 на сто от 1 януари. Това става ясно от съобщение на енергийния регулатор.
Още: Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола
Още: Само един зеленчук поевтинява: Цени и тенденции при храните
"На брифинг на 12.01.2022 г. заявявате, че е имало достатъчно инструменти за "различен микс" за регулирания пазар на природен газ. Посочвате, че според анализите на Министерство на енергетиката цената на природния газ от 1 януари 2022 г. е можело да бъде 107,60 лв за мегаватчас, което е ръст от 5,15%, а не както предложи "Булгаргаз" ЕАД и енергийният регулатор утвърди – с 30%. Заявявате също, че не са използвани всички възможности и не е спазена нормативно заложената схема с приоритет да се използва газът от различни източници с най-ниски цени", представят ситуацията от КЕВР.
КЕВР призовава Николов да изпрати изготвения от експертите на Министерството на енергетиката анализ, както и данните и информацията, които са били използвани, за да членовете на Комисията да се запознаят с тях и да преценят основателността на твърденията от регулаторна гледна точка.
След получаването на отговор от Министерство на енергетиката и след провеждането на анализ на експертно ниво от страна на регулатора, Комисията ще информира обществеността за своето становище, категорични са оттам.
Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
Според обявените от енергийния министър данни, цената на природния газ е можело да бъде увеличена не с 30%, а с 5,15 на сто от 1 януари тази година. Министър Николов също така обяви, че според него в наредбата за ценообразуване има достатъчно механизми, така че да няма толкова рязък скок на цената на синьото гориво.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки
Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?
Участие в анализа на енергийното министерство са взели и експерти на министерството на финансите.
До този момент премиерът Кирил Петков обяви, че би трябвало председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов да бъде сменен. Това обаче зависи от Народното събрание.
Мандатът на Иванов вече е изтекъл, но така и не се намери кандидат за негов заместник до този момент.
Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп
Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение