Линията на бедност влияе върху размера на социалните плащания. 730 000 души са засегнати от нивото ѝ. Това заяви доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в ефира на Нова телевизия.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
ОЩЕ: Работодателите подкрепиха новата линия на бедност, синдикатите - не
Добромир Иванов от Българската предприемаческа асоциация каза, че не знае колко души реално имат нужда от това. И обясни, че има много хора, които укриват доходите си. "Строителни работници взимат по 5-7 000 лв., а се осигуряват на половин ден на минимална работна заплата”, даде пример той.
"Доходите растат заедно с инфлацията. Тъй като линията на бедност зависи от доходите на домакинствата, това значи, че и тя се движи заедно с общото ниво на доходите в страната”, каза от своя страна икономистът Стоян Панчев.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
ОЩЕ: Съюзът за стопанска инициатива подкрепя повишаването на линията на бедност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
"Доходите в частния сектор се повишиха когато се повиши инфлацията. След това публичния сектор започна да вдига доходите. Ако заплатата ви сега е с 30% по-висока от лятото на 2021 г., значи сте на същото ниво”, изчисли Панчев. Според него внасянето на работници от чужбина няма да вдигне заплатите, напротив.
Ножаров смята, че задължително трябва да има „пари срещу реформи” в държавния сектор. "Да се постигне определен резултат, за да се дават пари в съответния сектор. Трябва обаче да се спре практиката за 100% дивиденти от държавните предприятия", категоричен е той.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни