Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изземване на свръхпечалбата на Лукойл - това де факто предлага служебният икономически министър

30 октомври 2022, 12:15 часа • 11211 прочитания

"Знаконовите промени ще бъдат насочени не само за изземване на свръхпечалбите на производителите на електроенергия, но и на горива". Това заяви служебният министър на икономиката Никола Стоянов.

Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

Изземването на свръхпечалбите в енергетиката всъщност е европейска мярка и има принципно съгласие от Европейския съвет за прилагането ѝ. Идеята е тези пари да отидат за компенсации заради поскъпването на цените в енергийния сектор.

На изричен въпрос в "Неделя 150" на БНР дали става въпрос за "Лукойл Нефтохим", като говори за производители на горива, отговорът беше: "В България има един производител на горива, една рафинерия доколкото знам".

"Служебното правителство вече подготви комплексни законови мерки, които вече минаха на Министерски съвет и още тази седмица ще бъдат внесени в Народното събрание, които ще доведат до това цените на горивата да продължат трайно да спадат - или с по-големи компенсации, или самите цени да започнат да спадат. Става дума за изземане на свръхпечалбите не само на производителите на електричество, но и на горива. Това касае и "Лукойл", обясни той.

Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий

Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.

Стоянов коментира и идеята на ГЕРБ за законопроект за намаляване на цената на бензина, като я определи за неработеща по отношение на българския бюджет. "Запознати сме с тази идея. Тя би донесла по-скоро приходи за европейския бюджет, защото използва инструменти, които не пълнят бюджета на България. Мислим, че сме намерили по-доброто решение и се надявам партиите да го подкрепят", отбеляза Никола Стоянов. 

По думите на Никола Стоянов "в ръцете на депутатите е решението" докога ще продължи помощта от 25 стотинки на литър гориво".

"Българската икономика се движи много стабилно, с много високи ръстове и на износа, и на вноса. Икономиката е камъкът, върху който България ще може да стъпи, за да се изтегли от тази криза", заяви Стоянов.

Той подчерта, че не се наблюдава вълна от закриване на работни места, каквито прогнози имаше. "Лошите очаквания се преместват във времето. Тази година не се състояха, евентуално се очаква да са през следващата година", коментира Стоянов.  

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Министър Стоянов изказа очакване инфлацията след септември вече да върви надолу и подчерта, че цените на енергийните ресурси в България са овладени."Мерките по отношение на електричеството да продължат до края на 2023 г. - това е еднозначната позиция на служебното правителство. Ситуацията е доста изчистена как да се действа. Като министър на икономиката държа предприятията да бъдат конкурентоспособни, а не просто така да им помагаме, целта е икономиката да расте и да дава работни места", заяви още министърът на икономиката.

Още: Атанас Пеканов: Референдум за еврото би било грешно решение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес