Правителството в оставка е насочило 10 милиона лева към бюджета на Министерството на земеделието и храните, като целта е Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да ги ползва в извънсъдебно споразумение. Става въпрос за договорка с „Евролаб 2011“ – частната фирма, която продължава да действа на ГКПП „Капитан Андреево“.
Опитите на държавата да отнеме фитосанитарния контрол на фирмата, засега не се увенчават с успех. „Евролаб 2011“ спечели на първа инстанция дело срещу областния управител на Хасково, по чиято заповед трябваше да се изземат 6 имота от компанията на граничния пункт – тя ги ползва под наем от БАБХ. Частното дружество обаче спечели делото за пет от тях.
Още: "Евролаб" печели делото за присъствието си на ГКПП "Капитан Андреево": Като цяло и засега
Споразумение само за една сграда
За реализирането на споразумение извън съдебната зала съобщи първо „Медиапул“. Справка в Държавен вестник показва постановлението, което е от 29 март. Не става въпрос обаче за сделка за всички 6 сгради, които държавата отдаде под наем на „Евролаб“, а само за една от тях - за контрол на продукцията за човешка консумация.
С постановлението правителството на Николай Денков "одобрява допълнителни разходи от 10 млн. лв. на Министерство на земеделието и храните за сключване на извънсъдебно споразумение от Българската агенция по безопасност на храните за прекратяване на Договор No 95/31.12.2021 г. в частта относно Сграда "Контрол на продукция за човешка консумация" във връзка с осъществяване на официалния контрол и другите официални дейности, извършвани от Българската агенция по безопасност на храните", гласи официалното съобщение.
Сайтът за разследваща журналистика Bird обаче твърди, че "Евролаб" иска 14 млн. лв. за претърпени имуществени вреди и е завела дело.
Още: Разкритие: Службите свързаха Размиг Чакърян - Ами, Петьо Еврото и "Евролаб"
Целта - "да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита".
Снимка: Getty Images
Още: Превзема ли пак мафията българската граница: Иван Христанов в “Студио Actualno“ (ВИДЕО)
Какви сгради ползва "Евролаб" на "Капитан Андреево"?
Имотите, които са държавна собственост, са отдадени под наем на "Евролаб 2011" – собственост на Васил Димитров, в края на декември през 2021 г. за 10 години срещу наем от 1200 лева. Става въпрос за сгради за "Живи животни" (с площ 377,7 кв. м), "Контрол на живи животни" (337,5 кв. м), "Фитосанитарен контрол 1" (120 кв. м), "Контрол на продукция от човешка консумация" (718,8 кв. м), "Контрол на продукция за нечовешка консумация" (120 кв. м) и за "Фитосанитарен контрол 2" (115 кв. м).
Първа инстанция отсъди, че за изземване от БАБХ остава само сградата за "Контрол на продукция за нечовешка консумация", защото там се е извършвала търговска дейност от наемателя и други юридически лица. Агенцията по храните ще обжалва пред Върховния административен съд.
Още: "Евролаб" обратно на ГКПП "Капитан Андреево": БАБХ обаче финтира хитро
Чакаме становище на ЕС
През февруари депутати от ПП-ДБ инициираха промени в Закона за управление на агрохранителната верига, които да върнат държавния контрол на всички граници. Промените забраняват незабавно дейността на частни лаборатории на външните граници на страната. Целта е само държавата да извършва тестовете на храните, както и товарно-разтоварната дейност.
Второто четене на поправките чака нотификация от Европейската комисия, която трябва да даде становище дали правото на общия пазар в ЕС ще бъде нарушено, ако само държавни фирми работят на границата. Това каза депутатът от ПП-ДБ Христо Даскалов пред "Медиапул". Според него предложението е "надграждане" на еврорегламентите.
Още: Заради "Евролаб": ПП-ДБ предлага забрана на частни лаборатории по границата