Грешките в проекта за АЕЦ „Белене“ са заложени от самото начало, още през 2003 година. Всяко правителство в опозиция беше против проекта, всяко правителство, което идваше на власт, се заемаше да го реализира. Експертите на ГЕРБ две години се чудеха какво да правят. Това каза в ефира на bTV Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум.
По думите му идеолозите на проекта са тези, които може да бъдат обвинявани в нещо. Много е трудно един министър-председател или министър на енергетиката да бъдат обвинявани, те носят политическата отговорност. По-скоро изпълнителните нива под министрите, които организираха търговете и изборът на проектанти, са отговорни, смята Хиновски. Сега виждаме, че това е терен с множество корупционни ями за българските потребители и плащачи на тези средства, добави той.
Инициативата е в изпълнителните нива на НЕК и на АЕЦ „Белене“ – те изготвят процедурите и предложенията. Принципалът е последната пасивна страна на тази процедури. Всички важни решения, структуриране на разходи, се вземат на изпълнително ниво, допълни още Хиновски.
Според Хиновски „безспорно е имало протекции, защото проектът е бил реализиран. Идеята не е лоша, но моделът е сбъркан.“
Хиновски уточни, че от самото начало е имало три варианта за действие: плащаш и оставяш, плащаш и използваш, плащаш и продаваш. България не може да си позволи да хвърли 1 млрд и половина лева на вятъра. Трябва да се намери пътя на най-малките разходи за използването на това оборудване. Ще се намери на кого да се продаде, смята още експертът.
„Белене“ е световен прецедент, защото започва по един сбъркан модел и продължава да се развива по един корупционен, завърши той.