Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли спекула с цената на какаото?

01 юли 2024, 14:02 часа • 1537 прочитания

Повишаването на цената на какаото на световните борси внесе сериозен смут в работещата с него индустрия, но облагодетелства производители, преработватели на зърна, спекуланти и производители на шоколад, предаде Франс прес.

Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш

Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.

10 000 долара за тон

През март цената скочи неимоверно до над 10 000 долара за тон на борсата в Ню Йорк заради лошата реколта в Западна Африка, причинена от комбинация от неблагоприятно време и опустошителни болести в старите насаждения. След това цената спадна, но все пак остава три пъти по-висока от миналата година.

Още: Черни дни за шоколада: Ключова съставка в него с историческо поскъпване

В Кот д'Ивоар и Гана, водещите производители на какао в света, цените се определят от властите "въз основа на цените от предходните месеци", но реколтата "вече е до голяма степен предварително продадена", обяснява Танкред Воатюрие от Центъра за международно сътрудничество в областта на агрономическите изследвания за развитие (CIRAD).

Още: Десетте най-големи общини в България могат да кандидатстват за стотици милиони по европейска програма

Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море

Това намалява влиянието на колебанията на цените, както нагоре, така и надолу. В резултат на това дребните производители, които обикновено едва изкарват прехраната си, не успяха да се възползват.

Властите все пак повишиха цената на междинната реколта с 50 на сто през април до между 2300 и 2500 долара за тон, платени на производителя, пише БТА.

Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"

В други страни, където системата е либерализирана, като Камерун, Нигерия, Еквадор и Бразилия, производителите са се възползвали повече от нея, продавайки реколтата си на купувачи, готови да платят цени, близки до тези на стоковите пазари.

Още: Защо какаото е полезно за жените над 50 години

Още: Путин го няма в изпълнението на "Турски поток" в България, всичко е наред: Отговор на енергийния министър

Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ

Големите преработватели, които мелят зърната на масло или прах, като например най-големият производител на шоколад в света - швейцарският Barry Callebaut, американският търговец Cargill, сингапурският Olam, обикновено са договорили голяма част от доставките си предварително. Но някои договори не бяха спазени, което ги принуди спешно да намерят суровина на високи цени и понякога да забавят производството във фабриките си.

Barry Callebaut посочи в началото на април, че е изтеглил повече от обикновено от паричния си поток, за да финансира покупките си, но разполага с достатъчно какао, за да отговори на търсенето.

Други, по-малки посредници, може да се затруднят да намерят средствата, необходими за адаптиране към новата среда.

"Контрабандистите вероятно потриват ръце като купуват малко над фиксираните цени в Кот д'Ивоар и Гана и препродават на пазарни цени от Того, Гвинея, Либерия или Сиера Леоне", отбелязва Стив Уотъридж от Tropical Research Services - TRS.

Цените на какаото скачат, тъй като предлагането е по-ниско от търсенето за трета поредна година, според Международната организация по какаото (ICCO). Инвестиционните фондове също усетиха накъде духа вятъра и заложиха на покачване на цените, прибирайки печалби в този процес.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес