„Време е да публикуват това, което имат като проект на бюджета, независимо дали имат аргументи за точния ден, в който трябва да се внесе в НС. Той трябва да стане публичен. Получи се малко „управление на слуховете“. Нека просто, дори и утре ако искат, да публикуват бюджета, за да знам какво обсъждаме.“ Това заяви в студиото на bTV старши изследователят в Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Още: Петър Ганев: Ще влезем в еврозоната честно, защото няма кой даже да направи шашма
„Трябва да има политика и посока – някаква котва в този бюджет. Ако видим това, което спира нашата икономика – на първо място икономическа и политическа несигурност, на второ място липса на кадри, на трето – липса на достатъчно инвестиции“, добави икономистът.
Още: Икономист: Конвергентният доклад ще каже, че не сме готови за приемане на еврото
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
„Ние не можем да оправим политическата каша. Но това, което можем да направим през бюджета, е по някакъв начин да се стимулира труса и инвестициите. Това няма да стане, ако например се възприеме тази идея за увеличаване на осигурителната тежест. Това означава най-голямото, може би, вдигане на данъците последните 15 години“, обясни той.
Още: Петър Ганев: Новите данъчни оценки са правилни, но не променят голямата картина за общините
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
По думите му 3% допълнителни осигуровки, при средна заплата 2300 лева, са 70 лева от джоба на всеки данъкоплатец на месец. „Тези пари няма да отидат за по-добро здравеопазване, нито по-високи пенсии. Това, което виждаме е, че ще отиде за заплати в МВР. Това е истината“, заяви Петър Ганев.