Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Идея: Борят липсата на работници със затворници

29 ноември 2018, 08:00 часа • 2867 прочитания

Дефицитът на работна ръка в различни сектори на икономиката може да бъде намален с използването труда на затворници. Това стана ясно от провелата се работна среща на зам.-министъра на правосъдието проф. Николай Проданов с председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев, съобщава "Монитор". На нея са обсъдени възможностите за повишаване на трудовата заетост на лишените от свобода.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

На срещата присъстваха още гл. комисар Васил Миладинов, гл. директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и Иван Иванов, изп. директор на Държавно предприятие “Фонд затворно дело“, което осъществява управление на стопанските дейности в местата за лишаване от свобода, съобщиха от правосъдното министерство.

На срещата са обсъдени и варианти за по-ефективно използване на свободните производствени помещения в затворите. По време на разговора е изтъкнато, че стопанската дейност, извършена от лишените от свобода, дава възможност за реално намаляване на сроковете на техните присъди и има пряко отношение към тяхната ресоциализация.

От името на АИКБ Велев заяви, че стопанските субекти, които са членове на асоциацията, имат интерес към използването на свободния трудов ресурс и наличните производствени мощности в местата за изпълнение на наказанията.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Според него изтърпяващите наказания в местата за лишаване от свобода са подходящи за всички производства и работа, свързана с много ръчен труд. „Не става дума за дейности, изискващи висока квалификация“, поясни Велев. „Идеята е да се даде информация на фирмите, членуващи в нашата асоциация и те да влязат във връзка със съответните учреждения по места, които са 12 в цялата страна. „Има 2 варианта. Единият е работа в самите фирми, където лишените от свобода могат да са в групи до 9 човека, а другият - изнесени работни места в самите затвори, като може да се ползват и наличните там машини“, добави шефът на АИКБ. По думите му се оказало, че в работилниците на затворите има съвременна техника, която не се използва.

Велев добави, че икономиката изпитва недостиг от работна ръка, като дефицитът е на практика във всички сектори. В същото време обаче много малка част от лишените от свобода са ангажирани. Според него трудът на затворниците може да се използва в машиностроенето, електротехниката, производството на мебели и и различни изделия от пластмаса и в строителството.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес