Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ICGB: Над 70% от капацитета на интерконектора е резервиран за 2023-2024

07 юли 2023, 13:57 часа • 1580 прочитания

Независимият преносен оператор ICGB финализира търговете за свободния годишен капацитет на газопровода IGB - интерконектора с Гърция - за следващата газова година 2023-2024. Над 70% от предлагания капацитет е резервиран, а останалото количество ще се предлага на тримесечни, месечни и дневни търгове.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Преди няколко дни от ICGB, отговарящи за управлението и търговската експлоатация на газопровода IGB, стартираха задължителна процедура за оценка на пазарното търсене за добавен капацитет на междусистемната газова връзка. Към момента газопроводът оперира с капацитет от 3 млрд. куб. м. годишно, като може да достигне над 5 млрд. куб. м. в зависимост от пазарния интерес - с допълнителна инвестиция.

„Търговете, проведени на две основни платформи за резервиране на капацитет, предложиха наличния капацитет по интерконектора за пет последователни газови години. Резултатите са отлични, има и нови доставчици на газ, които за първи път навлизат на нашия пазар благодарение на новата инфраструктура - за нас това е доказателство за стратегическата роля на IGB“, заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас.

По думите им - над 37 милиона kWh/ден са резервирани за газовата година 2023/2024, което се равнява на над 70% от наличния неосвободен капацитет за този период.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Тези положителни резултати се дължат отчасти и на стратегическото решение на ICGB да предложи и квазигодишен капацитет в точката на междусистемно свързване с гръцкия национален оператор на преносна система DESFA, което ще позволи транспортирането на природен газ при планираното въвеждане в експлоатация на LNG терминала в Александруполис. „Това беше ключово решение и ние положихме системни усилия за съгласуване на този подход с операторите на съседни преносни системи и за получаване на необходимите одобрения от националните енергийни регулатори“, отбелязаха Георгиева и Сатлас.

Към момента интерконекторът оперира с общ капацитет от около 3 млрд. м3/г., като 1,57 млрд. м3/г. са резервирани по дългосрочни договори, които осигуряват достъп до природен газ от Азербайджан. Останалият наличен капацитет се предлага на две основни европейски платформи - платформата за резервации PRISMA за точките на междусистемно свързване с оператора на преносната система на Трансадриатическия газопровод (TAP) и с DESFA в Комотини, Гърция, както и платформата RBP за точката за междусистемно свързване с националния оператор „Булгартрансгаз“ в Стара Загора.

IGB е първият маршрут за диверсифицирани доставки на природен газ към България, гарантирайки повишена сигурност на доставките и диверсификация на източниците. Новата инфраструктура създава възможности за пренос на природен газ и към други съседни държави в региона, включително Молдова и Украйна.

ОЩЕ: Гърция оттегли претенции за милиони, ICGB ще вземе компенсация за интерконектора

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес