След като стана ясно, че санкционирани танкери с руски петрол не могат да влязат в Китай, и другият голям купувач на нефт от Русия се съобрази с новите санкции, наложени от САЩ. Индия няма да приема в пристанищата си плавателни съдове, които са в списъка с наказателни мерки на Вашингтон, съобщи Bloomberg. Санкциите засягат кораби, превозващи по около 1,5 млн. барела петрол дневно, от които 750 000 за Китай и 350 000 за Индия. Това, според анализатори, ще принуди двете страни да купуват повече петрол от Близкия изток и Америка и ще покачи цените.
Още: След новите санкции на САЩ срещу Русия: Сериозна промяна в цената на петрола
Санкционирани бяха „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и корабните застрахователи „Ингосстрах“ и „Алфастрахование“, които покриват повечето кораби, доставящи руски петрол за Индия: САЩ с безпрецедентни санкции: "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз" и видни енергийни шефове, включително на "Росатом".
Рафинериите и пристанищните директори в Азия са изключително натоварени
Рафинериите, операторите на танкери и пристанищните директори в Азия се опитват да се справят с последиците от най-агресивните до момента санкции на САЩ срещу руската петролна индустрия, като днес, 13 януари, пресяват документи и разпитват правителствени служители, за да разберат въздействието върху основните вносители Китай и Индия, гласи информацията на Bloomberg.
Снимка: iStock
Двете страни са основните бенефициенти на руски суров петрол на по-ниски цени след нахлуването на диктатора Владимир Путин в Украйна в началото на 2022 г. Само че засилването на наказателните мерки обърка тази търговия.
Още: Шест държави от ЕС искат намаляване на ценовия таван за руски петрол
Какво става с резервираните от Индия количества?
Индийските рафинерии са спрели да работят с танкери и юридически лица, санкционирани от САЩ, но страната не очаква прекъсване на доставките на руски суров петрол през двумесечния период на прекратяване, заяви правителствен източник в понеделник, цитиран от Hindustan Times.
Индия ще позволи на руски петролни товари, резервирани преди 10 януари, да бъдат разтоварени в пристанища в съответствие с параметрите на санкциите, заяви служителят пред репортери при условие за анонимност.
Още: След последните санкции срещу Русия: Нова цена на природния газ в Европа
Той добави, че Русия може да предложи по-големи отстъпки на Индия, за да спази ценовия таван от 60 долара за барел, наложен от страните от Г-7 през 2022 г., и да може да използва западни танкери и застраховки. „Ако получим руски суров петрол от несанкционирано предприятие, който е под ценовия таван, сигурен съм, че с удоволствие ще го разгледаме“, заяви индийският правителствен служител, като добави, че индийските банки ще поискат сертификати за произход на руския суров петрол, за да гарантират, че в трансакциите не участват санкционирани образувания. „Ние сме третият по големина потребител. Русия ще намери начини да достигне до нас“, добави цитираният източник.
Снимка: iStock
Индийските рафинерии ще се въздържат от приемане на руски петрол в танкери под санкции или в кораби, застраховани от руски застрахователи, които са под санкции, казаха индийски източници пред Reuters още преди официалното обявяване на наказателните мерки от страна на Щатите.
Още: Вучич притеснен: САЩ искат "Газпром" да напусне сръбската газова компания, за да свалят санкциите
Снимка: iStock
Русия произвежда около 9 млн. барела дневно и изнася 4-5 млн. барела дневно суров петрол и рафинирани продукти. Това е най-големият източник на средства за военната машина на издирвания от Трибунала в Хага диктатор Владимир Путин.
Още: Познат американски бизнес плаща като поп милиарди данъци на Путин през 2023 г. (ОБЗОР - ВИДЕО)