Още една газова компания ще съди руския доставчик „Газпром“ заради неспазване на договора за доставка на синьо гориво. Става въпрос за чешката ЧЕЗ (CEZ).
Вчера, на 8 февруари, ЧЕЗ официално започна арбитражно производство срещу „Газпром експорт“, като подаде арбитражен иск в съответствие с правилата на Международната търговска палата (МТК), съобщи говорител на компанията.
Дружеството търси обезщетение за приблизително 1 милиард крони – или 45 милиона долара, „произтичащо от значително занижените доставки на природен газ от страна на „Газпром“ през 2022 г.", се казва в изявлението на ЧЕЗ. Става въпрос за неизпълнени доставки през изминалата 2022 г.
ЧЕЗ е голям доставчик на газ за чешките домакинства и се нуждае от синьо гориво за част от производството си на електроенергия. Тя имаше директен договор с „Газпром“ за малка част от тези обеми до края на 2022 г.
Решението на базирания в Женева арбитраж ще бъде взето от тричленен арбитражен съд.
До миналата година Чешката република беше почти изцяло зависима от руския газ, най-вече чрез газопровода "Северен поток" и Германия. Русия спря доставките по "Северен поток 1" през август 2022, тъй като отношенията със Запада се влошиха след нахлуването на Москва в Украйна. Владимир Путин използваше тръбата за изнудване на Европа.
Чехия замени руските доставки с газ по тръбопроводи и втечнен природен газ от други източници. В края на януари премиерът Петр Фиала каза, че страната му е намалила зависимостта си от руското синьо гориво от 97% на едва 4%.
„Газпром“ все още не е коментирал заведеното дело от страна на чешката компания, пише „Ройтерс“.
Русия спря газовите доставки и на България през април 2022 г., след като Русия промени едностранно изискванията по договора и поиска плащане в рубли по нова схема през „Газпромбанк“. Правителството на Кирил Петков не се съгласи и затова Путин спря количествата, след което страната ни потърси алтернативи.
Според бившия енергиен министър Александър Николов Европейската комисия може да заведе общ арбитраж срещу Путин от името на всички страни членки. България също има всички права да получи невзетото количество или да заведе такъв арбитраж.
Вчера прокуратурата се включи в сагата с „Газпром“ като обвини Николов, бившия зам.-министър на енергетиката Данаил Николов и ексшефа на „Булгаргаз“ в кабинета „Петков“ Людмил Йоцов. Те са обвинени заради закупуването на газ за нуждите на „Булгаргаз“ от посредници, включително „МЕТ Енерджи“. Според следствието – нанесената щета на държавното дружество била за над 88 млн. лв. От „МЕТ Енерджи“ заявиха, че не обслужват „ничии интереси“.
Припомняме, че няколко компании вече заведоха дела срещу „Газпром“. През ноември миналата година финландският газов оператор Gasum спечели делото. Решението на арбитража е, че Финландия не е задължена да плаща в рубли, нито съгласно предложената от руска страна процедура.
ОЩЕ: Финландия осъди "Газпром" за спрения газ. България – кога?
И други компании от Европа - като германските Uniper и RWE - вече са завели дела или подготвят необходимите документи, за да потърсят международен арбитраж за отношения си с "Газпром".