В предложение до Министерство на финансите и премиера днес Христо Иванов настоя държавата официално да отмени измененията в Наредба Н-18, както и да компенсира българския бизнес за направените в тази връзка разходи.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
“В продължение на три години министерството тормози българския бизнес - малък и голям - със своите намерения да въведе измененията в наредба Н-18, които се превърнаха в абсолютен кошмар, въвеждайки непоносими изисквания за българския бизнес в едни текстове, които са неразбираеми, взаимно противоречиви, технологично неприложими и абсолютно нетърпими от гледна точка на здравия смисъл.” - заяви Иванов и нарече МФ “Министерство на тормоза”.
В изпратените до МФ и премиера предложения ясно се посочват три основни искания:
НАП и МФ до края на септември 2020 г. да официализират отпадането на всички промени в Н-18 след 2018 г.
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Министерски съвет да създаде механизъм за компенсиране на всички компании за направените от тях инвестиции, касаещи синхронизацията с Н-18, като възстанови пълния размер на доказуемо направените от фирмите разходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Да бъде потърсена отговорност от чиновниците, които допуснаха Н-18 да се превърне във фактор за влошаване на бизнес климата в страната.
В изявление пред министерство на финансите Иванов припомня опитите на експертите от “Да, България!” да спрат това безобразие още през 2018 г. с предложения, позволяващи Н-18 да не се явява пречка за българските фирми. Предложенията не бяха отразени от НАП и МФ и движението поиска цялостната отмяна на наредбата и оставка на министъра на финансите.
В разговор с Веселин Дремджиев Иванов сподели изчисленията за цената, платена от бизнеса. “По наши изчисления тук става дума за - непосредствено за касови апарати са похарчени над 100 млн. Сто милиона от българския бизнес са извадени! А за всичко, свързано с въвеждането на тези изисквания - обучение, адаптация и т.н. - над половин милиард. Това е излязло от българския бизнес. Залудо. За едно нещо, което щеше да се превърне в новия инструмент - и цитирам декларацията от днеска на тази бизнес асоциация - “за рекет през държавната машина с цел отнемане на бизнес”. Хората се притесняваха не просто, че ги карат да правят нещо безумно и несъобразено с техния модел на правене на бизнес, а нещо, което ще позволи на същите сили, на същия Сарай, на същия Пеевски, да има пряк достъп до тяхната бизнес информация, техния бизнес модел, и да краде бизнеси”, казва той, цитиран от БГНЕС.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
“Знаем как да въведем електронно управление, така че бизнесът да има - и гражданите, между другото - с 60% намалено бреме административно”, каза още Иванов.