Перките (ветрогенераторите, бел. ред) в морето ще съсипят туризма, ще нарушат екологията и биоразнообразието в крайбрежните зони на Черно море и ще доведат до преки загуби за бюджета. Това посочват в своя позиция представителите на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Хотелиери, ресторантьори и туристически сдружения, членуващи в най-старата и национално представена браншова туристическа организация с 36 регионални структури, се обявиха срещу приетият тихомълком закон, който дава право да се строят вятърни перки в непосредствена близост до родните плажове, съобщиха от Асоциацията.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
За пореден път управляващите показват, че туристическият сектор не им е приоритет, въпреки факта, че пряко и косвено инвестициите в бранша допринасят всяка година за около 13 на сто от БВП, посочи председателят на БХРА Георги Щерев. Не може да се приеме закон на първо четене, който засяга бъдещето на водещ икономически отрасъл, какъвто е туризмът, и чак след това депутати и властимащи да се сетят, че подобна нормативна промяна трябва да се обсъди и с браншовете, които пряко засяга – туризъм и риболов, обясни Щерев. Дори вносителите не ни канят на срещи, а единствено отделни депутати, посочи той. Идеята за поставяне на перки може да компрометират ранните записвания за предстоящия летен сезон, защото няма турист, който вместо да се наслаждава на приятен пейзаж иска да гледа перки в морето, допълни Щерев.
Още: Хотелиерите по Черноморието ще искат компенсации от ЕС за слабия сезон
Опасност за екологията?
Поставянето на перки явно обслужва нечии чужди интереси, но не и тези на икономиката, хазната или бизнеса, посочи и зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов. Той посочи, че заиграването с уж възобновяемите източници продължава. И посочи, че и той подведен от рекламата е инвестирал във фотоволтаици за собствения си хотел, но всъщност спестяванията не са факт и няма как да бъдат, тъй като технологията не води до очаквания и прокламиран ефект от нея. Подобно вложение въобще не е ефективно и съм сигурен, че същото би било и при поставяне на вятърни перки в морето, посочи Налбантов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Поставянето на вятърни перки ще наруши екологията, ще унищожи рибните пасажи, които са в близост до брега, ще доведе до щети за България като туристическа дестинация и при това за сметка на недотам проучени и вероятно неголеми ползи, допълни зам.-председателят на БХРА. Той допълни, че неслучайно Черно море носи това име заради неочакваните щормове и бури, които допълнително правят монтирането на вятърни перки неподходящо, защото има вероятност от събарянето им в морето и екокатастрофа.
Не режете главата на кокошката, която снася златни яйца!
От БХРА призовават политиците да погледнат отвъд лобистките и частни интереси и да помислят за сектора, който пълни 13 на сто от хазната и има потенциал да храни децата и внуците на управляващите. Не режете главата на кокошката, която снася златни яйца и престанете да неглижирате туристическия сектор, призовават от организацията. От Изпълнителното бюро на БХРА подготвят и официални становища до институциите, в които ще настояват законопроектът за вятърни генератори в Черно море да бъде оттеглен и да не се гледа на второ четене.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: Токът от вятър и слънце в ЕС през 2022 г. е повече от произведения от газ
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
По време на блиц контрола в парламентарната Комисия по туризъм, в средата на януари, министър Зарица Динкова посочи в отговор на депутатски въпрос за изграждането на вятърни електроцентрали в непосредствена близост до морските ни курорти, че министерството ще направи всичко възможно в компетенциите си, за да защити баланса между опазването на природата, поминъка на населението и европейската ресорна стратегия за тези мощности.
В края на януари парламентът на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, внесен от депутати от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС.