Хазартната индустрия у нас изживява истински бум, а възможностите да се правят залагания стават все по-неограничени във времето и пространството.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Изплатени са рекордни печалби
Само през миналата година хазартните фирми са изплатили почти 6 млрд. лв. печалби на местни физически лица, което е със 147% повече от 2022 г. Тогава сумата на изплатените печалби е била 2.34 млрд. лв., съобщава Националната агенция по приходите (НАП) пред Mediapool.bg.
ОЩЕ: Окончателно: Забрана на рекламата на хазарт във всички медии
Сумата е впечатляваща, още повече, че в нея не влизат малките печалби под 5000 лв. Тя е показател за огромните и постоянно нарастващи обороти в тази индустрия, чийто продукти водят до зависимости и тежки последици за здравето и финансовото състояние на клиентите.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Засега привидните опити на държавта да ограничи хазарта не дават резултат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На прага ли сме на еврозоната? Мнението на икономисти
Още: Милиардерите в света са забогатели с още 2 трилиона долара през 2024 г.
Въпреки че през 2020 г. беше сложен край на частните лотарии след войната срещу Васил Божков, оборотът на легалния хазарт се е вдигнал около 10 пъти за последните пет години. За сравнение през 2017 г. изплатените печалби над 5000 лв. са били за общо 627 млн. лв.: България през 2020 година: Васил Божков – обществен враг номер едно
Оттогава се е увеличил и броят на хората, играещи хазартни игри. От данните на НАП става ясно, че през 2023 г. доходът от 5.79 млрд. лв. е изплатен на 120 853 местни физически лица. Докато през 2017 г. сумата от 627 млн. лв. е била изплатена на 13 447 физически лица, които през годината са спечелили от хазарт над 5000 лв.
ОЩЕ: Световен букмейкър напуска България след промените в Закона за хазарта
Още: Глобалният елит е в Швейцария: Открива се Световния икономически форум в Давос
Още: Потенциалните купувачи на „Лукойл“: Има ли информация в Министерство на енергетиката?
Обороти в тайна
Хазартната индустрия ревностно крие оборотите си и за тях може да съдим само по косвени признаци като в случая с изплатените печалби.
По данни на Асоциацията на игралната индустрия в България през последните две години браншът е внесъл в хазната по над 300 млн. лв. годишно от данъци и такси. Те бяха обявени от гилдията като най-високите постъпления в абсолютна стойност за последните 10-15 г.
Интересно ще е да се видят финансовите резултати на хазартната индустрия след последните законови промени от тази година. От една страна парламентът свали таксите за част от хазартните игри, а от друга, забрани рекламата им в медиите. Доколко забраната на реклама в медии всъщност ще работи, предстои да видим - Actualno.com има данни, че в медийния бранш се търсят законови вратички, особено що се отнася до задълженията пред СЕМ и присъствието в медийния регистър на Съвета, което е юридическо неудобство, тъй като СЕМ е един от отговорните по новия закон контролни органи и трябва да следи за непозволена реклама на хазарта - другият е НАП, данъчната агенция е даже с по-важни функции за новия хазартен закон, защото забраната е в сила за "интернет страници", не просто и само за медии.
Първоначалната глоба за нарушение на забраната на реклама на хазарт е 30 000 лв., но може да стигне и 50 000 лв. при рецидив - за всяко отделно доказано нарушение.
ОЩЕ: Психиатър: Щетите от хазарта са като при хероина и кокаина