Няма банка на света, която да издържи на паника. А в България ситуацията сега е много различна от 1996-97 година. Сега банките почти не са вързани със заеми една към друга, за разлика от тогава. Това каза банкерът Левон Хампарцумян в сутрешния блок на Нова телевизия.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Какво ще стане на 21 юли, когато КТБ отново отваря? Мисля, че няма да има проблем, защото държавата влезе в тази банка. Влоговете са гарантирани. Бих предложил да се направи кампания, за да не се тегли масово – хората така или иначе ще разполагат с парите си, по карти и по сметки, не трябва да се създава паника, категоричен беше банкерът. Защото банките продават доверие.
Да ви кажа вестниците на Пеевски ми идват малко арогантни по темата, коментира Хампарцумян на въпрос дали медийна атака е довела до цялата ситуация. Много се изприказва, но следва да се направи анализ след като приключи проверката на квесторите на КТБ.
Хампарцумян посочи, че БНБ наблюдава на ликвидността на всяка банка на дневена база. Изключвам възможността БНБ да е излъгала във вторник, 17 юни, а в петък, 20 юни, да е казала изведнъж истината. Когато дойде кризата, тя става за ден-два и формално несвързани събития могат да доведат до срив, каза банкерът в отговор на въпрос дали е имало координирана атака и теглене на средства от Корпоративна търговска банка.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Не е луд, който яде зелника – така Хампарцумян коментира защо изведнъж КТБ стана толкова голяма. Питайте политиците – как се управляват държавните дружества, защо не идват инвестиции в България и т.н., посочи той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
Категорично атака към валутния борд не може да има. БНБ има някъде към 27 млрд. валутни резерви, завърши Хампарцумян.