Лихвите по кредитите са на исторически ниски нива, но не бива да се лъжем – щом в еврозоната настъпи оживление, ЕЦБ ще вдигне основната лихва, за да прибере парите, които е отпуснала за съживяване на икономиката и лихвите ще тръгнат нагоре. Затова не може да се смята, че сегашната ситуация представлява изгода за вземане на кредити, предупреди банкерът Левон Хампарцумян пред Нова телевизия. Хампарцумян е дипломиран инженер-химик и определени източници в интернет рисуват интересно минало за него.
Хампарцумян засегна и темата с превалутирането на кредити. Тарикатлъкът побеждава интелекта, каза банкерът и обясни как в Хърватия и Словения политиците спасили хората, взели кредити в швейцарски франкове заради по-ниска лихва. Пострадалите хора тичали при политиците и казвали: „Моля ви се, спасете ни, защото бяхме алчни и глупави”, каза буквално Хампарцумян. Той визираше резкия ръст на франка спрямо еврото, който се получи след "отвързването" на фиксирания курс на швейцарската валута спрямо еврото.
Случаят с кредитите в швейцарски франкове доведе до протести – в София и Варна. Според протестиращите Пощенска банка, Уникредит, която е водена от Хампарцумян и Пиреос, са отпускали кредити в швейцарски франкове, но всъщност кредитът в лева или евро, в зависимост от конкретния договор. Как работи схемата според протестиращите - кредитът се отпуска срещу ипотека, която се остойностява във франкове. Клиентът обаче е поискал лева или евро. Затова в договора е записано, че отпуснатите франкове се превалутират служебно в заключена сметка на клиента и на него му се дава валутата, която е поискал, обясняваха протестиращите. Специално Пощенска банка изпрати позиция по случая, в която посочваше, че отваря нови програми за превалутиране по взети кредити, за да се предотврати удара от валутния пазар. Протестиращите обаче опонираха, че с промяната по условията ще има да се плаща и за предсрочно погасяване, а и се увеличава главницата на заема заради промяната на ипотеката в левове. Дават ми евро, връщам франкове, беше основният аргумент на взелите кредити.
Българите по принцип не са от задължнелите нации. Нашата задлъжнялост е 30-40%, докато англосаксонците са със задлъжнялост над 100%, заяви банкерът. Процентът е спрямо дохода, който получаваме. И аз имам кредит – строя си къща в момента, каза Левон Хампарцумян
Според Хампарцумян БНБ не трябва да се меси на пазара. И посочи, че в БНБ си има гише, което обменя валута точно по курса в закона, което карало останалите играчи на пазара да се съобразяват, защото знаят, че „там има едно гише, където хората могат да отидат”.
В „Уникредит” много време нямахме такси за предсрочно погасяване. Сега обаче вече ще сме принудени от закона, пооплака се банкерът за финал. Той визираше подготвян нов закон за кредитите за недвижими имоти, който вече е пуснат за обществено обсъждане. Според законопроекта при всички видове ипотечни заеми таксата за предсрочно погасяване ще отпадне, ако кредитът се изплати след първата година. Клиентите ще могат да поискат превалутиране на кредита си, а кредиторите ще трябва да уведомяват потребителя, когато размерът на погасителните вноски се променя с повече от 20% в сравнение с деня на сключване на договора за кредит.