Не смятаме, че включването в сделката на българската държава е методът за защита на българските граждани. Тази позиция е консултирана и с министър-председателя. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов на днешното заседание на Временната анкетна комисия за ЧЕЗ.
Горанов подчерта, че българската държава категорично няма каквото и да е намерение да участва в придобиване на част от активите на ЧЕЗ в България по какъвто и да е начин, като това била негова позиция като финансов министър, съгласувана с премиера Бойко Борисов и не било правителствено решение. Няма информация дали "Инерком България" и/или ЧЕЗ са готови въобще да допуснат българската държава в сделката, уточни Владислав Горанов. Финансовият министър предупреди и, че опитът за блокиране на сделката би могло да доведе до "претенции" от страна на частните страни, които осъществяват разпореждане с имущество. Нямаме никаква информация сделката да е приключила, добави Горанов, който помоли депутатите да проявят разбиране, макар да не са ограничени от закона да поставят въпроси.
Финансовият министър заяви и, че няма информация от премиера той да е говорил относно сделката за ЧЕЗ при посещението на чешкия премиер Андрей Бабиш в България в началото на тази година. Не съм разполагал с информация, че ЧЕЗ ще избере "Инерком България" за купувач, уточни още Горанов като отговор на изричен въпрос дали правителството е знаело от службите ни, че чешката компания е решила да продаде активите си в България на Гинка Върбакова преди официалното съобщение. Министърът каза и, че "не гледа на този лист хартия сериозно" в коментар относно получената от Чехия информация за сделката, която беше засекретена от Бойко Борисов и след като стори това, премиерът излезе с гневното изказване: "Ще ги разнищя, този път няма да има оставки".
По време на днешното заседание стана ясно, че премиерът Бойко Борисов писмено е отговорил пред комисията, че не може да коментира нищо по сделката, защото думите му могат да повлияят на арбитражното дело, което ЧЕЗ води срещу България. Припомняме, че неофициално става въпрос за обезщетение от около 500 млн. евро, а активите на ЧЕЗ в България се продават за 320 млн. евро – също неофициално.
Подозрителни връзки
Поставил съм въпроса относно Никола Молчан пред службите. Така, накратко, председателят на Временната анкетна комисия за ЧЕЗ и депутат от БСП Жельо Бойчев коментира пред Actualno.com имат ли интерес компетентните органи относно ролята на Молчан в сделката.
Припомняме, че Молчан е бил част от делегацията на "Инерком България", която беше за последно в Прага на преговори с ЧЕЗ – тогава, когато Гинка Върбакова отиде да води разговори с ръководството на чешката компания дали може българската държава да влезе в сделката. Молчан е бил преводач на българите, но не е бил официален член на екипа на Върбакова, потвърди говорителят на ЧЕЗ Алис Хоракова.
Никола Молчан е човек, разследван за три убийства. Първото е от 1998 година и е за убийството на тогавашната приятелка на Молчан, която е българка. Второто е в началото на XXI век, когато е убит бащата на Молчан. Третото е за убийството на сътрудника на Молчан – Либор Мировски, което е извършено преди 10 години в България. Мировски е намерен с 4 куршума в гърба на място, намиращо се между софийските села Бистрица и Железница, а обстоятелствата около ролята на Молчан си остават много подозрителни – например това, че българската и чешката полиция са разследвали дали той нарочно не е пратил мобилния телефон на Мировски с куриерска пратка в Чехия, за да изглежда сякаш съдружникът му е напуснал България.
Интересна връзка относно Молчан представиха чешката медия "Лидове новини", която е собственост на чешкия премиер Андрей Бабиш, както и българският сайт за разследваща журналистика "Биволъ". Връзката касае Мая Христова, собственик и на фирмата "ММ Груп", която се намира в същата сграда на Околовръстно шосе 3, в която е и офисът на "Инерком България". Молчан е финансов директор във фирма на Христова - MM Global s.r.o. Тази фирма е регистрирана в Прага на 21 септември, 2017 година – точно преди да почнат преговорите между ЧЕЗ и "Инерком България". А офисите на "ММ Груп" са претърсвани доста преди това във връзка с разследване за пране на пари.
Христова е бизнес партньор с Петър Лашов (Лашов присъства при откриването на офиса на "ММ Груп" през 2006 година, което личи от тази снимка), който е сочен за наследник на застреляния шеф на "ВИС-2" Георги Илиев (има информация, че Лашов е бил в непосредствена близост до Илиев, когато той е прострелян смъртоносно в "Буда бар") и чието име се появи в аферата "Яневагейт".
Относно "Яневагейт", в един от разпространените записи на разговор между съдия Владимира Янева и адвокат Момчил Мондешки излиза точно името на Лашов – като човек, който редовно ходи да играе белот в Банкя с премиера Бойко Борисов. Янева, Мондешки и Румяна Ченалова говорят и за жена на име Мая, към която Борисов имал "положително отношение".