Глобалният корпоративен нетен дълг е намалял с 1,9% до общо 8,15 трлн. долара през изминалата година. Причината за понижението се крие в покачващите се разходи за поемане на нов дълг, които отказват бизнесите от допълнително финансиране. Същевременно средствата, натрупани в годините на благоприятни парични условия, се използват от компаниите за изплащане на вече съществуващ дълг, показва проучване проведено сред 900 водещи фирми, публикувано в сряда.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Очаква се глобалният корпоративен дълг да намалее допълнително с 270 млрд. долара през идната година. Понастоящем отношението на компаниите към тегленето на дългове е по-резервирано поради по-високите лихви и забавянето на икономическия растеж, показва индексът на корпоративния дълг, измерван от инвестиционната компания Janus Henderson. Той отчита данните за годишните баланси на компаниите към 1 юни, предава Reuters.
Икономическият растеж може да се забави и дори да станем свидетели на икономически спад, но компаниите са заели много печеливша позиция, казва Сет Майер от Janus Henderson.
Въпреки че тенденцията в световен мащаб клони към намаляване на тегленето на заеми, нетният дълг на американските компании е нараснал с 0,5% в рамките на година, сочи проучването.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Тенденцията за теглене на дълг като източник на по-голяма част от финансирането за компаниите означава, че едва „една на всеки шест американски компании разполага с нетни парични средства, в сравнение с почти една на всеки три в останалата част на света“, твърдят от Janus Henderson.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Политици от различни страни по света отделиха трилиони долари, за да неутрализират въздействието на COVID-19 върху глобалната икономика. След възстановяването на националните икономики и ръста на инфлацията обаче централните банки прекратиха своите политики на стимули, а това от своя страна повиши риска от икономическо забавяне.
„Компаниите ще устоят на икономическия спад и ще използват паричния поток, за да намалят дължимото по заеми.“, казва Майер.
Някои кредитори на глобалния пазар на корпоративни облигации предпочитат да съберат предоставените от тях дългове, вместо да продават нови ценни книжа на по-високи цени. Така номиналната стойност при котировката на облигациите е намаляла със 115 млрд. долара от май 2021 г., казват от Janus Henderson.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Намаляването на стойността на глобалния корпоративен дълг, явление, което не е наблюдавано от 2014-2015 г., беше силно повлияно от енергийния сектор. Високите цени принудиха петролните и газовите компании да намалят дълга си по заеми със 155 млрд. долара, установи проучването след елиминиране на ефекта от колебанията в резултатите.