Намерението на служебното правителство да възобнови преговорите с "Газпром" скара икономистите Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" и Георги Ганев в ефира на Нова телевизия.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Относно слотовете за разтоварването на 7-те танкера с втечнен газа от САЩ Георги Ганев заяви, че според гръцкия премиер слотове в Ревитуса е имало, а служебното правителство нарочно е излъгало и се е забавило да резервира капацитет. „Кому да вярваме – на служебния кабинет, който лъже от началото?“, попита Ганев.
Ваня Григорова подкрепи правителството и отговори на Ганев, че слотовете били отдавна резервирани, което каза вчера министърът на енергетиката Росен Христов. „Отдавна всички слотове са резервирани, въпреки че на 4 август гърците обявиха, че има разширение на терминала в Ревитуса“, каза тя, цитирайки отговор на Христов на въпрос на Actualno.com.
Интересен факт е, че предварителен график за разтоварване на Ревитуса беше публикуван чак на 8 август, а на 13-ти - окончателен.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„Приемането на този ултиматум да се плаща само в рубли е нарушение на договорите. Няма нито една държава, която да е приела това условие. Освен това цената на „Газпром“ е една от най-скъпите в Европа“, заяви Ганев. Той добави, че има възможност да ни дадат по-ниска цена, но нищо не е сигурно и не може да се разчита на „Газпром“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Двамата експерти се скараха и как точно се плаща за руския газ и дали това става в рубли. „Държавите не плащат, а плащат компаниите“, отговори му Григорова.
„Ако пратим пари в доларовата сметка, а те след една седмица ги превалутират, то това ще е забавяне на плащането и може да ни спрат газа“, обясни Ганев.
„Това е пропаганда и манипулация, която трябва да бъде прекратена“, каза Григорова и добави, че истината е, че не се плаща в рубли.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
„Руската страна отказва да признае плащане, докато не получи рубли“, отново заяви Ганев.
„ЕС каза, че тази процедура не противоречи на санкциите“, заяви икономистът на КТ „Подкрепа“.
Спорът между двата се прехвърли и върху инфлацията, доходите и разходите на хората.
Пред bTV председателят на БСК Добри Митев де факто оспори намаляването на доставките на газ по "Северен поток". Това било "по график", за три дни, по думите му.
Пред БНТ икономистът Мартин Владимиров беше категоричен, че в момента газа по договора с "Газпром" е с 16 евро по-скъп на мегаватчас от офертата, предложена ни от американската компания Cheniere - защото основата на цената се формира на база американската борса "Хенри хъб", а там няма такъв голям растеж и промени в цените, както на холандския хъб TTF - именно на база цените от Холандия се формира 70% от цената на газа по договора с "Газпром". Председателят на АИКБ Васил Велев обаче възрази, че не било вярно - 30% от цената на руския газ била вързана с петрола и затова било по-евтино. Но Владимиров го попита какво ще стане, ако "Газпром" реши да ни спре газа насред зима, както вече се е случвало - например през 2009 година? За него поведението на служебния кабинет граничи с национално предателство - защото ще ходим да се молим на "Газпром", тъй като те ни спират газа, понеже искат да сменят схемата на плащане по действащ договор едностранно. Велев обаче обяви, че "под прикритието на русофобия се вихри корупция" и че всъщност лобито на "Газпром" досега надделявало, защото сме купували руски газ пред посредници с надценка за стотици милиони долара.
"Трябваше да поискаме дългосрочен договор за втечнен газ още декември месец, не си свършихме нашето домашно", подчерта Владимиров. Велев пък обвини ЕК, че ни е накарала да променим формулата за формиране на цената на руския газ - нещо, което се случи в годините, когато нямаше война и борсовите цени в Европа бяха далеч по-ниски: ЕК сложи юзди на "Газпром" - какви са предимствата за България