Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Генералният секретар на ООН: Енергийните компании трябва да се облагат със специални данъци

04 август 2022, 10:43 часа • 2166 прочитания

Началото на инвазията в Украйна даде тласък на множество сътресения на газовия и петролния пазар. Много европейски страни понастоящем се опитват да запълнят хранилищата си преди зимния сезон, а ограничените доставки от Русия – един от основните световни производители на горива, доведоха до скок в цените на енергията.

На фона на се борещите се да посрещнат разходите си за електроенергия домакинства, големите петролни и газови гиганти отчитат рекорди в печалбите.

Поради тази причина генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призовава петролните и газови компании да бъдат облагани с допълнителни данъци. Причината за думите му е огромният ръст в печалбите на енергийните компании, които са следствие на растящите цени на горивата от началото на войната в Украйна. Гутериш казва, че е „неморално“ компаниите да печелят от кризата, предава BBC.

British Petroleum неотдавна отчете рекордна печалба, а малко преди това печалбите на Shell в периода април-юни също удариха връх. Четирите най-големи енергийни компании - Exxon, Chevron, Shell and TotalEnergies са генерирали общо почти 51 млрд. долара в рамките на второто тримесечие. Това е почти двойно на отчетеното за същия период на миналата година.

„Тази гротескна алчност измъчва най-бедните и уязвими хора“, като същевременно унищожава нашата планета, казва Антониу Гутериш.

„Призовавам всички правителства да обложат тези прекомерни печалби с данъци и да използват средствата, за да подкрепят най-уязвимите хора в тези трудни времена“.

Миналия месец Великобритания одобри въвеждане на данък от 25 процента върху свръхпечалбите на местните производители на петрол и газ, генерирани в рамките на страната. Правителството на страната също казва, че ще отпусне 25 млрд. паунда (ок. 30 млрд. долара), за да облекчи тежестта върху домакинствата при плащане на сметките.

Други страни, като Италия например, също предприеха подобни действия. Трети обаче, като Франция, отхвърлят подобни предложения.

Франк Макиарола, вицепрезидент на Американския петролен институт, най-голямата лобистка група в петролната и газовата индустрия, казва, че призивите за налагане на допълнителни данъци са погрешни.

"Законодателите трябва да се фокусират върху увеличаването на енергийните доставки и намаляването на разходите за американците. Налагането на нови данъци върху нашата индустрия ще има точно обратен ефект и само ще обезкуражи инвестициите в период, в който те са най-необходими.", казва той.

Според Гутериш високите цени на енергията носят множество последици, тъй като домакинствата и правителствата по света понастоящем са подложени на натиск.

„Много развиващи се страни, които са натрупали дългове, нямат достъп до финансиране и се борят да се възстановят от COVID пандемията, могат да бъдат тласнати към ръба.“, казва той. „Вече виждаме предупредителните знаци за вълна от икономически, социални и политически катаклизми, които няма да оставят нито една страна незасегната“.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес