Двамата финансисти и икономисти проф. Гарабед Минасян и Емил Хърсев са на мнение, че бюджетът е стимулиращ, но не може да ни храни, не може да храни нацията. Пред БНТ Минасян обясни, че каквото и да се каже, няма да бъде цялата истина за бюджета. За каквото и да се говори, винаги става въпрос за пари. При Бюджет 2022 има редица отличаващи се моменти и най-същественото е, че е насочен повече към осигуряване за по-ускорен икономически растеж, посочи той.
Финансистът Емил Хърсев заяви, че бюджетът стимулира растежа, но има три притеснителни фактора в него: разточителен е, генерира по-голям дълг, бюджетът не е завършен и не личи промяната в него. Бюджетът не трябва да ни храни, не може да храни нацията, посочи Хърсев.
Според него се създава мораториум върху инвестициите, като от гледна точка на днешното състояние на инвестиционни процес не личи забързано и ентусиазирано инвестиционно покритие.
Според Минасян има един елемент на разточителност и раздаване на пари. Хората привикват на получаване на пари и отказването не е толкова лесно и просто. Не този е пътят за стабилен икономически растеж чрез раздаване на помощи и компенсации, подчерта Минасян.
Той е на мнение, че когато има разточителство на пари, се свързва с по-голяма социална политика и намаляване на социалното разслоение. При всички случай трябва да сме наясно, е когато има повече социално разслоение, се насажда по-голямо социално напрежение, което избива, изтъкна Гарабед Минасян.
Той посочи, че се увеличават субсидиите и разходите за заплати в бюджета. По отношение на инвестициите в бюджета се предвижда съществено увеличение на капиталовите разходки със 7.5 млрд. лв. Въпросът е дали ще съумее правителството да използва и да организира процеса с проектите, коментира Минасян.
Още: Пеканов: Бюджет 2022 е приемлив