Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фермерите искат милиони, министърът ще настоява пред ЕК за помощи за 2024 г.

23 ноември 2023, 10:21 часа • 1086 прочитания

Фермерите и оранжерийните производители продължават да настояват пред земеделския министър Кирил Вътев за милиони, за да запазят сектора. Днес, 23 ноември, в 11 ч. те излизат на протест пред ведомството, а междувременно поискаха да им се преведат 30 млн. лв.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Още: "Положението е катастрофално": Фермери излизат на протест

Исканията на фермерите

"Отправяме призив към депутатите да ни приемат и изслушат. Нека се гласува и министър Вътев да преведе тези 30 млн., за да запазим сектора. Ние не можем да си платим газа", заяви пред БНТ председателят на Управителния съвет на Асоциацията на млекопреработвателите инж. Димитър Зоров.

Той твърди, че управляващите трябва да защитават българското производство и националните интереси. "Предприятията, в които работим, носят 20 000 работни места. Ако всички тези хора догодина отидат на борсата, ще струват на бюджета над 200 млн.", твърди Зоров.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Припомняме, че фермерите могат да кандидатстват за 332 млн. лв. по Плана за възстановяване, по-специално от Фонда за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство в следващите две години.

Още: Една година отсрочка за кредити на фермери дава ДФ "Земеделие"

Скандалът в парламента

Според Велин Георгиев от Национална асоциация на оранжерийните производители управляващите не чували исканията на протестиращите и обществеността за подпомагането в сектора.

По думите му - вчера в Комисията по земеделието в Народното събрание са били изнесени нови факти от директора на фонд "Земеделие" Георги Тахов, че България не прилича на европейските страни по структурата, защото не се подпомага на стопанство, а на животно и декар.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

"Това ощетява България и ни прави неконкурентоспособни. Председателката на комисията по земеделие (Десислава Танева - бел. ред.) пък взе с лека ръка решение да унищожи 90% от оранжерийното производство и 50% от млечното", коментира Велин Георгиев пред БНТ.

Снимка: Кирил Вътев, БГНЕС

Вчера Танева беше принудена да изгони от заседанието на комисията председателят на Асоциацията на животновъдите Бойко Синапов заради неприемливо поведение, предаде БГНЕС. Синапов нападна вербално министъра на земеделието Кирил Вътев, нарушавайки добрия тон. Велин Георгиев също напусна земеделската комисия, но по свое желание.

"С падането на забраната по решение на Народното събрание избухна национален грандиозен протест на земеделските производители. Вследствие на този протест се подписа един меморандум с двама господа – Зоров и Бойко Синапов, чиито подписи стоят в този меморандум, даже на Зоров е на всяка страница за по-сигурно. Ние поехме ангажимент към тях да няма внос, докато се оползотвори наличният български произведен слънчоглед", заяви министърът на земеделието в парламентарната комисия относно режима на търговия с Украйна с пшеница, царевица, рапица, сухо мляко, мед и пчелни продукти.

„Междувременно в Брюксел в понеделник петорката – Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България, проведохме много интересна среща и се оказа, че във всички тези пет страни ситуацията е една и съща. Разбрахме се, че заедно ще настояваме пред Европейската комисия за цялата 2024 г. да има украинска помощ за тези пет страни като най-потърпевши вследствие на изкривяването на пазара на Европейския съюз от масирания внос“, съобщи Вътев, като посочи, че всички тези страни отчитат в пъти завишен внос от Украйна.

Зоров днес обясни пред БНТ, че решенията, които са се взели на срещата, можели да костват родното производство и цената на продуктите в мрежата.

"След някои решения, които се взеха, следва да нямаме никакви зеленчуци, да нямаме мляко и да се вдигнат цените. По магазините вече има палета с полско и чешко мляко, защото там има държавници, които подпомагат производството", смята той.

Още: Фермерите да излязат да протестират, изгубили са чувството за мярка. Говори земеделският министър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес