Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични на човек в годината. Личните лекари да имат право да издават по-малко дни болнични, а не както е в момента до 14 дни. Обсъжда се вариант да има ограничение от 7 работни дни. Това са две от идеите, които днес стана ясно, че ще бъдат обсъдени от социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Новината дойде от социалния министър Бисер Петков.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Все още не е ясно кога ще се проведе Тристранният съвет, на който ще се набележат мерки за ограничаване на злоупотребите с болнични.
След предложението на председателския съвет на ГЕРБ и Обединени патриоти в НС и острата обществена реакция на предложението, защитавано единствено от АИКБ, първият ден от болничните да не се заплаща, премиерът Бойко Борисов реши казуса с две думи. Сега нещата се върнаха в нормалния си ход и се очаква на социалните партньори да потърсят решение на проблема, който източва милиони от НОИ и държавата.
Петков обясни пред БНТ, че всички мерки за ограничаване на фалшивите болнични обсъждани до сега отново ще бъдат обсъдени в тристранния съвет. "Нека да оставим темата на един широк разговор и аз съм сигурен, че този път тя няма да се остави така в безвремието. А ще се намери решение, което да бъде подкрепено от всички и да бъде приведено в действие."
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Според председателят на парламентарната социална комисия Приходната агенция събира вноските за болнични, издаването им се контролира от здравните инспекции, а НОИ ги плаща. И точно затова контролът е неефективен. "Ако НОИ, който плаща през всичките тези години болничните листи, има възможности за контрол, нещата може да се развият в друга посока.", казва Хасан Адемов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според омбудсмана Диана Ковачева трябва да има и механизъм, чрез който да се контролира спазва ли се режимът предписан в болничния лист. "Всъщност работодателят контролира. Той би могъл да оспори болничен. Има механизми, въпросът е, че те не се използват достатъчно адекватно."
Цялата позиция на омбудсмана можете да видите в следващото видео:
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици