Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа

28 декември 2024, 13:05 часа • 1662 прочитания

Електроенергийният системен оператор (ЕСО) отчита много по-високо потребление на ток по време на тези коледни празници в сравнение с миналата година. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на електропреносната ни компания Ангелин Цачев. Той посочи, че на Бъдни вечер потреблението е с над 10% по-високо, на Коледа - с около 18% по-високо, и на 26.12 - с 24% по-високо.

Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър

Заради по-ниските температури

Цачев уточни, че това се дължи основно на по-ниските температури.

Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО

"На 26-и, когато е най-големият ръст на потреблението, разликата в среднодневните температури е повече от 6 градуса, което е съвсем нормално и потреблението да бъде с приблизително 1000 мегавата по-голямо", обясни той.

По негови думи има достатъчно мощности, за да се покрие потреблението на ток по време на новогодишните празници. Той не виждал риск за електроснабдяването в страната и в региона, тъй като не очаква сериозно захлаждане.

Още: Десетки населени места в Западна България са без ток

"Не очаквам товарите да надхвърлят 6000-6500 мегавата. Така че не мисля, че има място за някакви притеснения за електрозахранването на цялата страна и вярвам, че потребителите ще имат едни спокойни новогодишни празници", обобщи Цачев.

Още: 3000 души в региона на Троян все още нямат ток

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес