Европейската комисия иска да ускори зеления енергиен преход и да намали зависимостта на страните членки на ЕС от руските енергийни доставки като ускори издаването на разрешителни за някои енергийни проекти, става ясно от проект на предложение, видян от Reuters.
Очаква се следващата седмица ЕК да представи пакет от мерки, целящи намаляването на зависимостта от Русия в сферата на енергетиката. Сред тях попадат увеличаване на възобновяемата енергия, пестенето на енергия и засилването на вноса на газ от алтернативни източници.
Като част от пакета ЕК ще предложи правила, изискващи от страните членки да определят зони от сушата и морето, подходящи за разработване на зелени енергийни проекти, където инвестициите биха имали най-малко последствия за околната среда, става ясно от проекта.
Даването на разрешителни за проекти в тези територии не трябва да се проточва повече от една година, а при изключителни обстоятелства е възможно удължаване с три месеца, посочват от ЕК.
Сегашната схема предвижда две години за одобрение на проекти с опция за година удължаване. За проектите, които не са разположени в специалните зони, ще продължат до се прилагат настоящите правила.
Проектите за производство на възобновяема енергия по принцип често се бавят поради корупция, съпротива на местно равнище, екологични опасения и подобни. В Гърция например, обичайният срок за одобрение на вятърни проекти е осем години, посочват от гръцката Асоциация за вятърна енергия.
„Възобновяемите енергийни източници са от решаващо значение за борба с изменението на климата, намаляване на цените на енергията, намаляване на зависимостта на Съюза от изкопаеми горива и гарантиране на сигурността на доставките на Съюза“, се посочва в документа.
Издаването на разрешителни и изграждането на проекти за енергия от възобновяеми източници ще бъдат обозначени като неща „от първостепенен обществен интерес“, което ще позволява по-опростено извършване на оценка. Гражданите на ЕС ще имат право да участват в решенията по проектите, се казва в проекта.
Специалните зони, които ще бъдат предназначени за проекти за възобновяеми енергийни източници, ще трябва да избягват защитени обекти или маршрути за миграция на птици. Приоритет ще получат застроени зони като покриви на сгради, пътища и железопътни линии, промишлени обекти и обществени земи около тях.
Определените площи за енергийни проекти ще подлежат на екологична оценка, но отделните проекти вече няма да се нуждаят от такава, освен ако не биха повлияли значително на околната среда в друга страна от ЕС, се казва в проекта.
По-малките проекти с мощност до 150 kW в специалните зони ще бъдат подложени на по-бърз шестмесечен процес за издаване на разрешително, като срокът може да скочи до девет месеца, ако има проблеми с безопасността или въздействието върху електрическата мрежа.
Правилата за по-бързо издаване на разрешителни няма да се прилагат за инсталации, които предвиждат изгаряне на биомаса за генериране на енергия.
Още: ЕК: Всички нови сгради трябва да са въглеродно неутрални от 2030 година