Европейският парламент прие позиция за увеличаване на доставките на стратегически суровини, които са от решаващо значение за гарантиране на прехода на ЕС към устойчиво, цифрово и независимо бъдеще.
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Каква е целта?
Законодателният акт за суровините от изключителна важност има за цел да направи ЕС по-конкурентоспособен и автономен.
Още: Европарламентът прие още по-строги правила срещу мръсния въздух
Целта му е да намали бюрокрацията, да насърчи иновациите по цялата верига за създаване на стойност, да подкрепи малките и средните предприятия и да стимулира научните изследвания, разработването на алтернативни материали и по-благоприятни за околната среда методи за добив и производство.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Стратегически партньорства
В позицията си евродепутатите подчертават значението на осигуряването на стратегически партньорства между ЕС и трети държави в областта на суровините от изключителна важност, за да се разнообразят доставките на ЕС — на равни начала и с ползи за всички страни.
Още: ЕС ще добива стратегически суровини от Казахстан
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Те искат да проправят пътя за дългосрочни партньорства с трансфер на знания и технологии, обучение и повишаване на квалификацията за нови работни места с по-добри условия на труд и доходи, както и добив и преработка по най-добрите екологични стандарти в страните партньори.
Още: ЕС иска 70% от самолетните горива да са еко до 2050 г., ще има и нови стикери
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Евродепутатите също така настояват за по-силен акцент върху научните изследвания и иновациите по отношение на заместващите материали и производствените процеси, които биха могли да заменят суровините в стратегическите технологии. Те искат да определят цели за кръговост, за да се насърчи добивът на по-стратегически суровини от отпадъчни продукти.
Снимка: iStock
Членовете на ЕП настояват за необходимостта от намаляване на бюрокрацията за дружествата, по-специално за малките и средните предприятия (МСП).
Още: Най-голямата литиева мина в Западна Европа получи зелена светлина
"Курсът към европейски суверенитет и конкурентоспособност е определен. С преобладаващо мнозинство при днешното гласуване Европейският парламент направи много ясна позицията си относно европейската сигурност на доставките и има силен мандат в преговорите със Съвета (Европейския съвет - бел. ред.) и Комисията (Европейската комисия - бел. ред.). Нашият фокус е върху намаляване на бюрокрацията, бързи и лесни процедури на одобрение, стимулиране на научните изследвания и иновациите по цялата верига за създаване на стойност и целенасочени икономически стимули за частните инвеститори с оглед на европейското производство и рециклиране. Европейският парламент е съсредоточен върху изграждането на стратегически, равнопоставени партньорства с трети държави", заяви докладчикът на ЕП Никола Бер (Renew, Германия).
Предистория и следващи стъпки
Проектът на законодателен акт беше приет с 515 гласа „за“, 34 „против“ и 28 „въздържал се“. Парламентът ще започне преговори с Испанското председателство на Съвета на ЕС с цел постигане на споразумение на първо четене.
Още: Германия, Франция и Италия ще си сътрудничат за стратегическите суровини
Електрически автомобили, слънчеви панели и смартфони — всички те съдържат суровини от изключителна важност. Засега ЕС е зависим от определени суровини. Тези от изключителна важност са от основно значение за екологичния и цифровия преход на ЕС и гарантирането на тяхното снабдяване е от решаващо значение за икономическата устойчивост, технологичното лидерство и стратегическата автономност на Европейския съюз. След руската война срещу Украйна и все по-агресивната китайска търговска и индустриална политика кобалт, литий и други суровини също се превърнаха в геополитически фактор, казват от Европейския парламент.
С глобалния преход към възобновяеми енергийни източници и цифровизацията на икономиките и обществата търсенето на тези стратегически суровини ще се увеличи бързо през следващите десетилетия.
Критичните суровини бяха основна част и от годишната реч на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за състоянието на ЕС. В блока смятат, че трябва да изградят максимална независимост от Китай и други страни - урок, научен заради агресивната война на Русия в Украйна и газовата зависимост на ЕС от Москва, която вече е преодоляна.
Още: Анализ: Европа рискува търговска война с Китай в "много опасна област"