Народният представител от КБ Таско Ерменков заяви пред БНТ, че "Южен поток" не се нуждае от спасяване, тъй като е необходим и така или иначе ще се реализира.
Той допълни, че по въпроса дали Черно море в случая е европейско и принадлежи ли към територията на ЕС, отговорът е, че то принадлежи до там, до където се простират българските териториални води.
"Това, което ние направихме с промените в този закон, е едно хармонизиране на нашето законодателство с европейското. Приведохме нашето законодателство с дадената директива, тъй като тя никъде не разглежда морски газопроводи. Тя разглежда такива, които са на територията на ЕС по сушата. Това направихме ние, за да отговарят газопроводите на наша територия на директивата, дадена от Европейския съюз, а това, което е извън него - няма как да попадне под юрисдикцията му, колкото и на някой да му се иска това", допълни народният представител.
Ерменков каза още, че има още няколко газопровода между Африка и Европа, които влизат на територията на ЕС по същия начин и там е записано, че газопроводът е на територията на съюза от компресорната станция нататък и, че няма как да бъде построена такава станция на две хиляди метра под водата.
"В случая тази станция е мястото, от което се разделят частта, стопанисвана от Европейския съюз и тази на Газпром, и от тази точка нататък ще бъде прилагано европейското законодателство. На въпроса няма ли да зависим от капризите на първоизточника на газ и не е ли нужна диверсификация на източниците, Ерменков отговори, че след закриването на проекта "Набуко", срещу което БСП е възразило и който също е трябвало да минава през българска територия, в момента нямаме друга разумна алтернатива за доставка на природен газ. "България не отстъпва никакви свои територии на Русия и това трябва да бъде пределно ясно", категоричен бе народният представител. Таско Ерменков каза още, че енергетиката в последно време е станала приложна тема за политици, които нямат никаква представа от това какво всъщност означава енергетика.
"Министър Стойнев е изключително загрижен за състоянието на икономиката и няма как да не е, след като за три години и половина секторът е обезкървяван и всичките печалби, които са реализирани, са отнемани, като са извадени 1.4 млрд. лева от енергетиката, за да се разпределят по някакви други пера. Виждате, че се правят опити за дисциплиниране на всички участници на пазара, като се започне от производство и се стигне до разпределение, естествено няма как, когато завариш един човек на хуманно дишане веднага да го превърнеш в атлет, ако мога да дам такъв пример.
Така отговори на въпроса дали правителството се справя с енергийните въпроси депутатът Ерменков. На въпрос как разбира писмото на комисар Йотингер до министър Стойнев той отговори, че в комисията е била донесена информация, че има някакви проблеми. "В писмото няма никъде констатации. Има въпроси дали наистина има нарушение. Естествено е след като български политици правят донос срещу държавата си, комисията да се отнесе сериозно към информацията и да провери нейната достоверност. В писмото никъде не е казано, че нещо е нарушено и ние ще бъдем наказани за това. Убеден съм, че ако този проект беше започнат в съседна страна политиците щяха да направят всичко възможно той да се случи", категоричен бе той.