Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийно бедни: 306 000 са подадените заявления за помощи преди зимата

09 септември 2024, 23:45 часа • 1908 прочитания

България е страната с най-ниска минимална заплата сред страните в Европейския съюз. Това показват последните данни на Евростат към 1 юли. 477 евро е минималната брутна месечна заплата, която поставя страната ни на дъното на класацията.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Най-висока минимална заплата имат работещите в Люксембург - 2571 евро на месец бруто. За сравнение - през 2014 г. минималната брутна заплата в България е била малко над 125 евро на месец. Оттогава досега средният годишен темп на растеж на минималното възнаграждение в страната е било около 11%. След България по най-ниски минимални заплати в Евросъюза се нареждат Унгария, Латвия и Румъния с до 750 евро на месец.

Още: Отново искат банките да намалят таксите за теглене на заплати и пенсии

На този фон правителството предложи минималната работна заплата да стане 1077 лева от догодина. Припомням, предложението е на етап обществено обсъждане до 26 септември. България може да е последна по минимална заплата, но на първо място по енергийна бедност в Европейския съюз. Това показва доклад на Съвместния изследователски център към Европейската комисия.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

През 2020 г. българите, които не са могли да поддържат дома си достатъчно топъл са били 28 на 100 от населението. Следва ни Литва с 19,5% и Гърция, където енергийно бедните през същия период са били над 10%.

Още: Правителството предлага ново увеличение на минималната заплата от 2025 г.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Според икономиста Стоян Панчев към днешна дата енергийно бедните домакинства у нас са между 7 и 13%. Немалка част са пенсионери. „По-големият икономически растеж и по-високите доходи ще извадят една голяма част от тези хора от групата на енергийно бедните.  Този проблем е по-скоро свързан с нивото на пенсиите, отколкото с енергетиката като цяло“, добави той пред bTV.

Досега за предстоящия сезон са подадени 306 000 заявления за енергийни помощи. Пенсионерите, живеещи сами, с пенсия до 926 лв. ще получат одобрение, ако отговарят и на останалите критерии. Помощта е в размер на 553,75 лв. „В заявленията декларации лицата задължително трябва да посочат вида на ползвания източник на отопление – електроенергия, топлоенергия, твърдо гориво. Най-много са за електроенергия“, коментира Анелия Василева, началник отдел „Социални и семейни помощи“ в Агенция за социално подпомагане. Заявления за помощ за отопление се подават до 31 октомври.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Синдикатите: Минималната заплата трябва да стане 1077 лв. догодина

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес