"Работим през цялото време, ако срещу нас се заведе арбитражно производтво. Въпросът, който задаваме, е защо гледаме само на хипотезата на арбитражно дело срещу нас. Ние също имаме основания за предизвикване на някакъв модел на компенсации. Това е нещо, което коментираме и работим с "Булгаргаз", каза министърът на енергетиката Румен Радев пред ресорната комисия.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Той поясни, че страната ни има избрана водеща правна кантора.
"Към момента са възложени правен анализ и становище. Те са подчинени на потенциалния арбитражен спор", каза Радев. По думите му идеята на този анализ е да подготви адекватна стратегия при всеки от възможните сценарии. ОЩЕ: Енергиен експерт: България може да осъди „Газпром“ за милиарди
"Очакванията са до два месеца това да е завършено не само като анализ, но и като препоръки за конкретни стъпки", заяви министърът.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Темата беше повдигана и от служебния кабинет, като тогавашният министър на енергетиката коментираше, че България обмисля да заведе арбитражно дело срещу „Газпром“ по повод спрените доставки от руската страна през 2022 г. ОЩЕ: От утре "Газпром" спира доставките на природен газ за България
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Припомняме, че миналата година "Газпром" спря доставките на природен газ за България след като страната ни отказа да плаща за него в рубли, каквото условие беше поставено от Путин към така наречените "неприятелски страни" за Русия. Схемата беше следната - в "Газпромбанк" се откриват две сметки, едната от които в твърда валута (евро, долари), а другата - в рубли. Плащането трябваше да се прави в твърда валута, а след това "Газпромбанк" да конвертира в рубли по курс, определен от Руската централна банка т.е. от Путин. Тогава правителството на Кирил Петков коментираха, че до края на 2022 г. страната ни има подписан договор за доставка на синьо гориво, като в него изрично е записано, че плащането се извършва в щатски долари и че България ще продължи да го изпълнява. ОЩЕ: Росен Христов: До есента може да получим оценка за дело срещу "Газпром"