Срокът за пускане на ПАВЕЦ "Чаира" е неясен. Това каза министърът на енергетиката Росен Христов по време на петъчния парламентарен контрол за състоянието на ПАВЕЦ "Чаира".
ОЩЕ: Допълнителен проблем за тока и цената му - аварирала машина на ПАВЕЦ Чаира
Припомняме, че в края на миналия месец енергийният министър каза, че до края на годината трябва е ясно бъдещето на ПАВЕЦ "Чаира", като то е важно не само за България, но и за региона. От месеци се водят няколко паралелни разследвания, които трябва да установят причините за аварията там. Изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев уточни, че вече е взета проба от метала, която ще бъде изследвана и в началото на декември трябва да са ясни резултатите за неговите свойства, а оттам и стъпките, които трябва да се предприемат за усилване, ако такова е възможно.
Припомняме, че в съоръжението имаше ремонт на турбини - общо четири агрегата (генератора). След планов ремонт едната турбина аварира, а друга изобщо не беше пусната от страх да няма авария. След това, в началото на май тази година стана ясно, че и последният работещ генератор вече е извън строя.
Днес по време на петъчния парламентарен контрол Николай Костадинов от "Възраждане" попита кога се предвижда бъде приключен ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира", както и кога се предвижда да бъде въведен в експлоатация.
От своя страна министърът на енергетиката отговори, че всички агрегати на "Чаира" са извън енергийната система и той не работи. "За съжаление срокът за пускане в експлоатация е неясен поради изключително сложните технически проблеми, свързани с анализа и установяването на причините за аварията. Обхватът на рехабилитацията на ПАВЕЦ "Чаира" включва проектиране, производство, доставка, монтаж, технически надзор, настройка, тестване и въвеждане в експлоатация на система за управление и мониторинг на централата, турбинни регулатори, линейни защити", изброи още министърът.
Стана ясно, че в момента се водят няколко разследвания за аварията в ПАВЕЦ-а. Министърът уточни, че те са на Европейската прокуратура, на Национална полиция, както и от консорциума по експлоатацията и от НЕК. "Процесът по установяване на причините включва множество високотехнологични тестове, включително и проба от метала. Чакат се анализите от тези резултати след това ще се направи компютърен модел, който да покаже състоянието на тези лопатки и дали съществува умора на метала и остатъчен живот, за да може съоръжението да бъде приведено в експлоатация. Резултатът от тези много сложни и комплексни анализи ще ни даде отговор как продължаваме работата с ПАВЕЦ "Чаира" - дали ще е необходим пълен ремонт или с укрепващи действия", добави още той и уточни, че тези анализи ще приключат към края на годината.
Не е ясно и колко ще струва ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира". Ако се стигне до пълна рехабилитация, министърът уточни, че се говори за цифри от около 2 млрд. лв.