Прогнозите, че работата с неруски петрол може значително да оскъпи горивата у нас, всява паника в обществото. Те са дезинформационно послание с цел да се създаде натиск върху правителството да не предприема действия, с което да рискува евентуално протести. Това каза Мартин Владимиров - директор на Програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията пред БНР.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
"Правителството трябва да събере смелост и да базира своите действия на реалните факти. Независимо дали внасяме руски петрол или не, цените ще са близко до тези, които са в момента. Дерогацията по никакъв начин не ни дава преимущество на пазара на горива", категоричен бе той.
Още: Държавата започна анализа за евентуално спиране на дерогацията за „Лукойл“
По думите му България има достатъчно горива. Дори "Лукойл" да спре да работи, България може спокойно да потребява горива 2-3 месеца, докато държавата предприеме действия за осъществяване на алтернативен внос, отбеляза Владимиров. Той заяви, че когато една частна компания не спазва законодателството, държавата трябва да си свърши работата и да поеме контрол върху тези активи.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Основният въпрос е какво се случва оттук нататък с пазара на горива и дали държавата може да продължи тази битка до край, а именно да премахне всички привилегии, които "Лукойл" получава, категоричен бе Мартин Владимиров. Според него "Лукойл" спокойно може да диверсифицира доставките на руски петрол, ако има желание.
За "Росенец"
Още: България няма да плати нищо на "Лукойл" за предсрочното прекратяване на концесията в Росенец
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Подозирам, че тези действия около "Росенец" са опит за постигане на лесен политически успех от страна на правителството, свързано с действията към "Лукойл", без да се пипа всъщност основната преференция, която получава компанията и в процедурите около влизането във владение на транспортното министерство на самата инфраструктура, да се забавят другите действия и така бавно да изтече срокът на дерогацията. "Лукойл" печели близо 200 млн. долара на месец от продажбата на евтин руски петрол и преработването му в скъпи горива за българския пазар", обясни Владимиров.
До този момент не са изказани възражения и не е имало заплахи за съдебни дела относно процеса за поемане на контрола над "Росенец" от държавата, подчерта експертът. Според него няма да се стигне до съдебно дело. А и да се стигне, позицията на България е доста силна.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
По думите му от действията си президентът Радев, който атакува отнемането на концесията в "Росенец", очаква политически ефект.