Ръстът в цените на горивата през последните месеци с около 20-30 стотинки на литър продължава да бъде дебат на много дискусии.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
"Направих една сметка, че цените на горивата в момента трябва да са с около 32 стотинки по-евтини, отколкото са". Това заяви енергийният експерт от "Център за изследване на демокрацията" Мартин Владимиров по БНТ.
Защо?
Според него икономическата обосновка за това твърдение е, че България има право да купува изцяло руски петрол заради дерогацията от европейските санкции. Именно заради тази дерогация се купува петрол, който е с 20% по-евтин, отколкото петрола, който закупуват всички останали страни членки на Европейския съюз, напомни той.
"Въпреки всичко плащаме цени, които са средните за Европейския съюз преди данъци. Разликата е само 6% и е почти същата, каквато дават други страни, отказали се от руския петрол, а преди са били много зависими от него като Полша, Чехия и Словения", допълни Владимиров, като обясни, че в момента трябва да плащаме около 2,65 лв и печалбата от тази разлика отива в "Лукойл".
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Оцених печалбата за тази година на 1,8 млрд. лв. от януари досега и това е изцяло благодарение на дерогацията, а за сметка на това нито лев корпоративен данък допълнително не е влязъл в бюджета", каза енергийният експерт.
Още по-скъпо
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Опасенията на повечето хора, че горивата може драстично още да поскъпнат, са само спекулация, защото страни, които са спрели вноса на руски петрол, поддържат същите цени на горивата като тук, смята Владимиров.
"България може да замени без технически и икономически последствия руския петрол в рамките на месец. В началото на септември от "Център за изследване на демокрацията" публикувахме специален икономически анализ, показващ откъде можем да внасяме суров петрол, на каква цена и какво би могло да е оскъпяването".
Има 15 различни източници, като най-разумно би било от Казахстан или Азербайджан, обясни той.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
"Бавенето на вдигането на дерогацията с още един месец и с още един месец има за цел да се даде повече време на "Лукойл" да прави огромната печалба, която регистрирахме, 200 млн. долара на месец". Цената на горивата трябва да се определя от цената на производството, а не от разликата в акцизи, заключи Владимиров.
ОЩЕ: Имат за цел да се даде още един месец и още един месец "Лукойл" да реализира огромна печалба